Kusayr'ı alan ordu, İsrail aracı buldu

|

Kusayr A Kusayr

Suriye'de hem rejim hem de isyancılar açısından stratejik öneme sahip Kusayr'ın kontrolü, bir yıl sonra, Lübnan'daki Hizbullah hareketinin savaşçılarınca desteklenen Suriye ordusuna geçti. Hükümet güçleri yoğun hava ve top saldırılarının ardından pazar günü kent merkezine girerken, bazı köylerde şiddetli çatışmalar sürüyor.
Humus'un 35 km güneyindeki Kusayr, 15 km güneybatıdaki Lübnan sınırına bakan dağlık bölgede bulunuyor. Başkent Şam'ı Akdeniz kıyısına bağlaması açısından stratejik öneme haiz. Kusayr’ın coğrafi konumu, gelecekte tüm Suriye’de yaşanacak çatışmaları etkileyebilecek nitelikte.

'ÇOK ÖNEMLİ İSTİHBARAT'
Lübnan’ın el Meyadin televizyonu, Suriye ordusunun, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından kullanılan İsrail’e ait bir askeri araç ele geçirdiğini duyurdu. Kanal, İsrail askeri aracının görüntülerini yayımladı. Yakın Doğu Haber sitesinin Meyadin'den aktardığına göre, araçta bulunan gelişmiş elektronik teçhizatı, isyancılar hem kendi aralarında iletişim için hem de Suriye ordusunun telsiz konuşmalarını dinleyip parazit yaparak iletişimini engellemek için kullanıyordu. Meyadin, Suriye ordusunun saldırı öncesinde isyancıların telsiz iletişimini felç etmesinin, çok sayıda savaşçının teslim olmasına sebep olduğunu aktararak ''Bu operasyon, Suriye ordusuna, isyancıların bulundukları yerler ve iletişim yöntemleri konusunda çok önemli veriler kazandırdı. Bu istihbaratın elde edilmesi, ordunun hızla ilerlemesi ve isyancıların da çekilmesine sebep oldu'' dedi.

'İSYANCILAR BİRBİRİNDEN KOPTU'

Kuseyr civarındaki köyler ve Lübnan sınırındaki bölgenin daha önce ordu kontrolüne geçmesiyle, isyancılar Ürdün sınırı ile Şam civarında da gerilemişti. Habere göre, Kusayr'daki kazanım, kuzeydeki Halep ve İdlib’de isyancılara yönelik 'temizlik operasyonunun' başlatılmasını sağlayacak. Suriye ordusu, Şam kırsalını, Humus ve Dera’dan ayırdı. Böylece Humus, Hama ve Halep’teki isyancıların birbiriyle irtibatları kesildi.

HİZBULLAH'TAN 20 KAYIP'
ÖSO Birleşik Komutanlığı sözcüsü Kasım Sadeddin, Kusayr'a önceki geceden itibaren saatte ortalama 50 havan topu  atıldığını ve düzenli hava saldırısı gerçekleştirildiğini anlattı. Sadeddin, yaklaşık 41 ölüden 20'sinin Hizbullah savaşçısı olduğunu öne sürerken, aralarında, Lübnan'ın Sur kentine bağlı Nefahiye Beldesi Belediye Başkanı olan Hatim Hüseyin'in de bulunduğunu söyledi.