Barzani ile PYD 'kapışıyor'

|

Barzani ile PYD A Barzani ile PYD

Suriye'den, PKK’ye yakınlığıyla bilinen Salih Müslim liderliğindeki PYD ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’ye yakınlığıyla bilinen siyasiler arasında gerilimin tavan yaptığı haberleri geliyor. Kurdpress sitesi, Halep’in bazı mahalleleri ile Derik, Kobani ve Afrin gibi Kürt bölgelerinde PYD'nin askeri kolu YPG ile Barzani yanlıları arasında çatışma çıktığını, YPG'nin Barzani destekli KDP'nin 75 üyesini esir aldığını iddia etti.

'PKK'Yİ ETKİLEYEBİLİR'
Bunun üzerine Barzani'nin IKBY ile Suriye arasındaki sınırı kapattığı söyleniyor. Barzani'nin sınırı kapatması, Türkiye'den çekilirken, Suriye'ye geçebilecek PKK'liler için sıkıntı oluşturabilir. Sınırın kapatılmasının, PYD ile PKK arasındaki lojistik desteği kesebileceği de ileri sürülüyor.

'DERİK SINIRINA PEŞMERGE'
Kurdpress’e konuşan Suriyeli Kürt gazetecilerden Huşin Ömer, “Barzani, PYD liderlerine mesaj gönderip esirleri derhal serbest bırakmalarını istedi. Ancak PYD, talebi yerine getirmedi. Esirlerin nerede tutulduğuna dair bilgi yok, sadece çok azının Derik’te tutulduğu biliniyor” dedi. Barzani'nin Derik sınırına peşmerge konuşlandırdığına dair doğrulanmayan iddialar var. IKBY'den bazı yetkililer, esirler bırakılmazsa çatışma çıkabileceği tehdidini dile getirdi.

KDP: BAASÇI PYD
Suriye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) lideri Abdülkerim Beşar, PYD'yi, 'Baas rejimi unsuru olmak, Esad rejimini kurtarmaya çalışmak ve Kürt karşıtlığıyla' suçladı. KDP siyasi büro üyesi İsmail Muhammed, “Kürtlerin birliğine vurulmuş büyük bir darbe. Kürt hakları için giriştiğimiz devrimin başında birbirimize düşersek, tek kazançlı çıkan Esad rejimi olur'' diyerek ekledi: ''Eğer parti üyelerimizin bir hatası olmuşsa, mesele yetkili bir mahkemede ve siyasi görüşmelerle çözülmelidir.''

MÜSLİM: BARZANİ KARIŞMASIN
PYD'nin esir alma manevrasının, KDP'lilerin cuma ve cumartesi günü sokaklara dökülüp hem Esad rejimini hem de PYD'yi protesto etmesinin ardından geldiği söyleniyor. Ancak PYD'nin resmi sitesinin İngilizce sayfası esir alma iddialara yer vermedi. Bununla birlikte, Müslim, Rudawna sitesine verdiği demeçte,  Barzani'nin Suriyeli Kürt partiler arasında sağladığı Erbil mutabakatına karşı olmadıklarını, ancak Barzani'nin Suriye'de PYD dışındaki Kürt partilerine elini uzatması ve Suriye Kürtlerinin iç işlerine karışmasını istemediklerini belirtti. Suriye, İran ve Irak'taki Kürtler'in hep birlikte Ortadoğu'da demokratik konfederasyon kurabileceğini, o zaman sınır değişikliklerine ihtiyaç duyulmayacağını söyleyen PYD lideri, Irak Kürdistanı ile durumlarının farklı olduğunu, IKBY'yi kendilerine model görmediklerini, AB'yi model aldıklarını anlattı.