Göçmen isyanı tüm Stockholm'ü sardı

|

Göçmen isyanı tüm Stockholm A Göçmen isyanı tüm Stockholm

İsveç başkenti Stockholm, Husby'de göçmenlere sürekli saldıran ve hakaret eden polisin 19 Mayıs'ta bıçak taşıyan yaşlı bir adamı tabancayla öldürmesi sonrası, durulmuyor. Göçmenlerin polise saldırma, araba yakma, cam çerçeve indirme şeklinde tezahür eden öfkesi, önce Husby'den kuzeydeki diğer tüm göçmen semtlerine yayıldı, son olarak güneydeki semtlere de indi.

Dün gece Stockholm'ün 18 ayrı bölgesinde çok sayıda araç yakıldı; polise, okullara,  restoran ve binalara saldırılar düzenlendi. Hagsaetra ile Roegsved semtlerinde polis merkezleri hedef alındı Roegsved karakolu kundaklandı. Başından yaralanan iki polis hastaneye kaldırıldı. Güneydeki Skogos semtinde bir restoranı ateşe veren maskeli gençler, yangını söndürmeye gelen itfaiye görevlilerine de taşla saldırdı.

Polis takviye ekiplerle güçlendirildiyse de, olayların önünü almayı başaramadı. Başkentte büyük maddi zarar meydana geldi. Vaesterort bölgesinin Emniyet Müdürü Johnny Lindh, gençlerin, medyanın  ilgisinden dolayı daha da cesaretlendiğini öne sürdü. Parlamentode temsil edilen yabancı karşıtı Sverige Demokrat Parti (SD), İsveç'te 'çok kültürlülüğün öldüğünü' öne sürüp, hükümetten, olaylara karışanlara karşı sert  önlemler almasını istedi. Polisin Facebook sayfası, ''Maymunları İsveç’ten atın" gibi mesajlarla bombalanınca, kapatıldı.

GETTOLARDA TECRİT
1970'lerde inşa edilen ve sitelerden geçilmeyen Husby banliyösünün 12.000 kişilik nüfusunun yüzde 80'i Müslüman göçmenlerden oluşuyor. Çoğu Somalili, ancak aralarında Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye'den gelen göçmenler de var. Husby, Rinkeby, Tensta gibi göçmen mahallelerinin kemer sıkma politikaları yüzünden getto haline geldiğine, göçmenlerin gettolarda tecrite itildiklerine dikkat çeken köşe yazarları, hepsi yabancı kökenli, işsiz ve eğitim düzeyi düşük gençler için adeta bir isyan ortamı yaratıldığını belirtti. Sözkonusu semtlerdeki postane, banka, eczane, sosyal hizmetler servisi gibi kurum ve kuruluşların son 10 yıl içinde birer kapatıldığını, buralardaki gençler arasında işsizliğin yüzde 54'e fırladığını, lise eğitimine devam edecek düzeydekilerin oranının ise yüzde 40 olduğunu sıralayan köşe yazarları, izlenen politikaları fiyasko olarak niteledi.