'Silah verirseniz, Cenevre`ye gideriz'

|

A

ABD ile Rusya'nın sponsorluğunda haziran başında düzenlenecek 2. Cenevre konferansında Suriye içsavaşına çözüm bulunması umulurken, Esad yönetimi göndereceği temsilcileri belirledi. 3 günlüğüne İstanbul'da toplanan muhalifler ise katılıp katılmama kararını hala alamadı. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) 'Genelkurmay Başkanı addedilen Selim İdris, Cenevre toplantısına katılmasının kendilerine silah verilmesine bağlı olduğunu söyledi.

SUUDİLERDEN 35 TON SİLAH

Washington Post gazetesi yazarı David İgnatius'a konuşan İdris, “2. Cenevre konferansına katılıp katılmamam, bize tanksavar ve uçaksavar gibi gelişmiş silahların verilmesine bağlı” dedi. Suriye’deki isyancılara gönderilen silahların 35 tonluk kısmının Suudi Arabistan tarafından sağlandığını aktaran ÖSO komutanı, bunun yeterli olmadığını söyleyip, ABD’den haftada 700 ton silah ve mühimmat istedi. İdris, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye yazdığı mektupta da, müzakerelere başlamadan önce, Esad yönetimine karşı askeri ve stratejik dengenin muhalifler lehine oluşması gerektiğini söyledi.  Suriye ordusundan firar eden İdris, Türkiye üzerinden ÖSO'yu komuta ediyor.

RUSYA MUHALİFLERE ÇATTI

Rusya Dışişleri sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç ise, "Suriye hükümetinden uluslararası konferansa katılım konusunda prensipte hazır oldukları yönünde onay aldık" açıklamasını yaptı. Bu noktada konferans için henüz bir takvim açıklamanın zorluğuna değinen Rus diplomat, "Hangi ülkelerin konferansa katılacağı ve muhalefet adına kimlerin yer alacağı henüz belirsizliğini koruyor." dedi. Muhaliflerin İstanbul toplantısının ilk sonuçlarının cesaret verici olmadığını söyleyen Lukaşeviç, "Madrid'deki toplantının ardından İstanbul'da devam eden toplantı, cesaret verici değil. Onlar Devlet Başkanı Esad'ın görevi bırakması önşartını yine gündeme getiriyor. BM çatısı altında hükümet kurulmasını öneriyor. Genel olarak konuşursak, konferans fikrini sulandırmak ve Cenevre Mutabakatı'nı iptal etmek için mümkün olan her şeyi yapıyorlar" dedi.

Bu arada İstanbul'da toplanan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu'nun sözcüsü Halid Salih, koalisyonun genişleme kararı aldığını  söyledi. Salih, koalisyonun 63 kişiden  oluştuğunu hatırlatarak, 31 yeni üye almayı planladıklarını belirtti.