Mısır'da ordu yönetime el koydu, Mursi devrildi (güncelleniyor)

|

Mısır A Mısır

Mısır'da ordu, siyasi taraflara verdiği "diyalog" süresinin dolmasının ardından anayasanın askıya alındığını, teknokratlar hükümetinin kurulacağını açıkladı.

Gelişmeleri dakika dakika aktarıyoruz....

23.00
Tahrir Meydanı'nda, İskenderiye, Port Said ve Süveyş'te milyonlarca kişi Mursi'nin devrilmesini kutluyor. Tahrir Meydanı'ndaki kürsüden Mursi'yi ordunun değil, halkın iradesinin ve mücadelesinin devirdiği vurgulanıyor.

22.54 Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el Sisi, ordunun halkın kendisinden destek istediğini gördüğünü belirterek, ''İktidara gelmek ya da hüküm sürmek için değil, halkın çıkarlarına hizmet etmek ve devrimi korumak için. Bu mesaj, orduya Mısır'ın her tarafından ulaştı'' dedi.

Cumhurbaşkanı Mursi'nin salı gecesi yaptığı konuşmanın halkın hevesleri ve taleplerine karşı olduğunu kaydeden General Sisi, ''Bu da, silahlı kuvvetlerin önde gelen siyasetçileri, din adamları ve gençlik liderleriyle danışmalarda bulunmasını gerektirmiştir. Bu danışmalara katılanlar de, birleşik ve güçlü bir Mısır toplumu inşa etmek için bir yol haritası üzerinde uzlaşmışlardır.'' dedi.

22.52
Mısır'ın yeni geçici lideri 68 yaşındaki Anayasa Mahkemesi Başkanı Adli Mansur.

22.45 Müslüman Kardeşler Sözcüsü Cihad el-Haddad: Mısır yeni bir darbe devrine girdi.

22.40 Mısır'da dini yayınlar yapan televizyon kanalları ile Müslüman Kardeşler'in yayın organlarının televizyon yayınlarının durdurulduğu haberleri geliyor.

22.39 Mısır Cumhurbaşkanlığı: Mursi darbeyi kabul etmiyor, halkı karşı durmaya çağırıyor

22.38 Mısır'ın en üst düzey Sünni din adamı, El Ezher Şeyhi, devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, ordunun ve diğerlerinin ehveni şeri seçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

22.10 Mısır ordusu anayasanın askıya alındığını, teknokratlar hükümetinin kurulacağını açıkladı...

22.08 Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin siyasi krize müdahaleyle ilgili açıklaması şu anda yapılıyor.

Açıklamada, Mısır ordusunun "yönetimi devralma" niyetinde olmadığı ve devrimin çıkarlarının korunması için halktan gelen mesajı aldığı belirtiliyor.

21.50 Mısır Ordusu resmi Facebook sayfasında yayımladığı açıklamada askerlerin Mursi yanlısı göstericilere ateş açıtığı haberlerini reddetti. Açıklamada, 'Bu iddialar tamamen yalan ve uydurma' denildi.

21.21
Mısır Devlet Televizyonu: Siyasi ve dini liderler, krizi sona erdirebilmek için bir yol haritası açıklayacak.

21.20 Müslüman Kardeşler hareketinin üst düzey liderlerinden Muhammed el Biltaci, Mısır ordusunun Kahire sokaklarını kontrol altına almasına karşı barışçıl yolla direneceklerini söyledi.

El Cezire televizyonunun canlı yayınında konuşan El Biltaci, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin geçen yılki adil seçim sonucunda 4 yıllığına göreve geldiğini hatırlattı.

El Biltaci, "Genelkurmay Başkanı, Başkomutanı olan Cumhurbaşkanı'na ültimatom veriyor! Bu bir darbedir seçilmiş Cumhurbaşkanı'na karşı" diye konuştu.

Muhabirin, "tanklara karşı koyup koymayacakları" sorusuna, gösteri yapan Mursi yanlılarını işaret ederek yanıt veren El Biltaci şöyle konuştu: "Kahire'nin kalbindeki bu resmi görüyorsunuz. Biz kimseye saldırmadık; genel merkezimiz, liderlerimiz saldırıya uğradı, taraftarlarımız hedef alındı ve öldürüldü ama biz karşılık vermedik. Bu insanlar burada Cumhurbaşkanı'nı savunmayı sürdürecek."

20.48 BBC Arapça'dan Claire Read: Askeri kaynaklar, ordunun bir saat içinde açıklama yapacağını söylüyor.

20.38
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sissi ile telefonda görüştü.

Görüşmenin içeriğiyle ilgili ayrıntılı bilgi vermeyen Pentagon sözcüsü George Little, ABD'nin "demokratik işleyişi" desteklediği Mısır'da herhangi bir taraftan yana olmadığını söyledi.

AFP ve Reuters'in aktardığına göre, Little, Kahire sokaklarını tutan Mısır ordusunun ilderi El Sissi ile Hagel'ın geçen hafta da bir telefon görüşmesi yaptığını ve "durumun hassasiyeti" nedeniyle bu görüşmenin kamuoyuna duyurulmadığını kaydetti.

Tarihsel olarak ABD ve Mısır orduları arasında "çok yakın ilişki" olduğunu belirten Little, "Mısır ordusunun üst düzey yetkilileriyle uzun yıllardır iyi temaslarımız olageldi. Krizin sona ermesinin ardından bu ilişkiyi sürdürebilmeyi umuyoruz" diye konuştu.

20.30 Reuters: Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı: Mısır'da tüm taraflar şiddeti azaltmak için birbirleriyle görüşme yolunda adım atmalı.

20.12
Reuters: Mısır ordusu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bulunduğu yerin etrafına tel örgü gerip, barikatlar kuruyor.

19.57
Hem yüz binlerce kişinin akın ettiği Tahrir Meydanı’nın, hem de Müslüman Kardeşler yanlılarının miting yaptığı Rabaa’daki El Adaweya Camisi’nin yakın bölgelerine askeri birlikler konuşlandırılmaya başladı.

19.56 Sky News muhabiri, Kahire Üniversitesi civarında toplanan Cumhurbaşkanı Mursi taraftarlarının etrafının askerler tarafından çevrildiğini aktarıyor.

Habere göre, Mursi taraftarlarının temsilcileriyle görüşen subaylar, amaçlarının sadece güvenliği sağlamak olduğunu söyleyerek ortamı yatıştırmaya çalışıyor.

Üniversite civarındaki muhaliflerin ve Mursi taraftarlarının sopalar taşıdığı belirtiliyor.

19.49 El Cezire: Cumhurbaşkanı Mursi'nin tüm yardımcıları Cumhurbaşkanlığı sarayını terk etti. Sarayda sadece Mursi kaldı.

19.40 "İslamcıları dağıtmak için askerler havaya ateş açtı." - New York Times muhabiri Kareem Fahim

19.30 Kahire Üniversitesi'nin önünde zırhlı araçlar konuşlandırıldı. 'Mübarek'in haydutları' diye niteledikleri grupların saldırılarından korkan Müslüman Kardeşler taraftarları memnun.

19.26 Reuters: Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin ulusal güvenlik danışmanı darbenin yolda olduğunu söyledikten sonra Reuters'a konuşan bir görgü tanığı, birkaç yüz  Mısırlı askerin Başkanlık Sarayı yakınlarındaki ana yoldan geçtiğini söyledi. Askerlere beş zırhlı aracın eşlik ettiği bildirildi.

19.25 Müslüman Kardeşler hareketinin resmi sözcüsü Cihad el Haddad, Mısır'da "askeri darbe" düzenlendiğini duyurdu.

@gelhaddad Twitter hesabından açıklama yapan Haddad, tankların sokaklara çıktığını kaydetti.

İktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi'nin başdanışmanı olan Haddad, Twitter mesajına, "Mısır'ı koru" etiketi ekledi.

19.24
BBC Arapça, zırhlı askeri araçların Kahire sokaklarında olduğunu bildiyor.

19.18 El Masri El Youm internet sitesine göre, El Kaide lideri Eyman el Zevahiri'nin Mısır'da yaşayan kardeşi, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi erken seçim talebiyle yapılan kitlesel gösteriler nedeniyle görevi bırakmaya mecbur edilirse, silahlı mücadeleye girişeceklerini söyledi.

Selefi Cihadcıların lideri Muhammed el Zevahiri 'insanları korkmamaya ve tereddüt etmemeye çağırıyoruz. Mısır'daki kardeşlerimiz Müslüman Kardeşler'i temin ederiz ki hiçbir koşulda kaybeden biz olmayacağız' dedi.

19.10
Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yardımcısı İsam el Haddad Facebook sayfasında 'Şu anda bir darbe yapılıyor' diye yazdı. El Haddad, 'Bu yazdıklarımın son mesajım olabileceğinin farkındayım.
Mısır ve tarihe doğru not düşmek için yaşananın ne olduğunu gerçekten söyleyelim: Bir askeri darbe' dedi.

19.04 Mısır'daki özel El Hayat televizyonu  Müslüman Kardeşler'in lider kadrosundan İsam el Uryan ve İsam Sultan'ın, Ürdün'ün başkenti Amman'a giden Ürdün Havayolları'na ait bir uçağa binmesine izin verilmediğini duyurdu. 

19.02 Mursi'nin danışmanı Essal al-Hadded'in Facebook sayfasına yazdığı açıklama "Bu satırları yazarken, bunların yazdığım son satırlar olabileceğinin farkındayım" cümlesiyle başlıyor. Hadded açıklamasında "Mısır ve tarihi hususlar adına tüm bu olanların adını koyalım: askeri darbe" dedi.

19.00 Mısır'daki El Misri al Yawn internet sitesinin bir güvenlik kaynağına dayandırdığı haberine göre, Mısır Ordusu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Müslüman Kardeşler'in üst düzey isimlerinden Muhammed Badi, Hayrat el Şatır, İsam el İryan ve Muhammed el Biltaci'ye seyahat yasağı koydu.

Ayrıca, El Wast partisi lideri Ebu el İla Madi ve yardımcısı eski milletvekili Muhammed el Umdah'a da seyahat yasağı getirildi. Siteye bilgi veren kaynak, yasak listesinin ülke çapındaki çeşitli liman ve havalimanlarına da iletildiğini söyledi.

18.52 BBC'ye konuşan Mısır Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, Mısır medyasında yer alan "Mursi'nin ev hapsine alındığı" iddialarının doğru olmadığını söyledi.

18.30
Kahire'de Müslüman Kardeşler'in toplandığı Medinat Nasr semtinin sokaklarına askerler konuşlandırılıyor.

18.25
Mısır'da hem muhalifler hem Mursi yanlılarının meydanlardaki gösterileri sürüyor. Mursi destekçileri "Şehit olmaya hazırız" sloganları atıyor.

18.09 Ordu'nun müdahale hazırlıklarına ilişkin hamlesine karşılık Mursi'nin tüm partilerin uzlaşmasıyla belirlenecek bir geçici koalisyon hükümeti önerdiği iddia edildi.

17.29
Mısır Devlet Televizyonu binasının ordunun kontrolünde olduğu iddiası yalanlandı. Binanın kapısında bekleyenlerin Mursi'nin korumaları olduğu ifade edildi.

14.05
Tamarud (İsyan) Hareketi açıkladı: Ne Mursi, Ne Ordu!

Tamarud(İsyan) Hareketi ordu ve diğer grupların yol haritalarını reddettiğini açıklayarak kendi yol haritasını açıkladı.

Tamarud(İsyan) Hareketi  yaptığı açıklamada 30 gün içerisinde geçici cumhurbaşkanı, başbakan ve anayasayı oluşturacak yeni bir organın oluşturulması için seçimler gerçekleştireceğini;

Anayasanın üzerinde uzlaşıldıktan sonra yeni başkan 60 gün içerisinde belirleneceğini açıkladı.

13.25 Ordunun Mursi'ye verdiği sürede son 4 saate giriliyor. Yüksek askeri yetkililerin, acil olarak toplandığı belirtildi.

Kahire Üniversitesi'nde dün Mursi karşıtlarıyla taraftarları arasında çıkan çatışmada yaşamını yitirenlerin sayısı ise 18'e yükseldi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün açıklamasına göre son 4 günde Tahrir Meydanı'ndaki eylemlerde en az 91 kadın cinsel tacize uğradı.

10.47 Mısır Muhalefeti Ulusal Kurtuluş Cephesi bugün bir açıklama yaparak Mursi'nin dün geceki konuşmasını " “Bu iç savaş için açık bir çağrıdır. Cumhurbaşkanı Mısır halkının istifa talebini yerine getirmeyi reddetmeye devam ediyor” diye değerlendirdi.

Tahrir'in Mursi'ye Yanıtı: “Hiçbir şekilde çatışmaya göz yummayız. Birlik ve beraberliğimizi sonuna kadar koruyacağız.”
Başkent Kahire’nin dört bir tarafı yangın yerine döndü. Tahrir’deki protestocular Mursi görevi bırakana kadar eve dönmeyecekleri mesajını veriyor: “Bizim meşruiyetimiz Tahrir Meydanı’nda başladı. İlk şehidi verdiğimizde, intikam tehdidi savurmadan sessizliğimizi koruduk. Haklarımızın korunması için bir yol bulacağız.”

10.37 Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi dün gece televizyondan halka seslenerek günlerdir Tahrir Meydanı’ndan yükselen istifa çağrıları ve ordunun önceki gün yaptığı ültimatom niteliğindeki açıklamaya cevap verdi. konuşmasında istifa ve erken seçim talebini geri çeviren Mursi, anayasal meşruiyetin bir alternatifi olmadığını vurgulayarak ordunun muhtırasını reddetti.

Tahrir Meydanı’nda toplanan onbinlerce kişi, cumhurbaşkanlığı koltuğundaki birinci yılını dolduran Mursi’nin istifasını istiyordu. Mısır ordusu da önceki gün bir açıklama yaparak krizin çözümü için tarafların 48 saat içinde uzlaşmaması halinde kendi yol haritasını yürürlüğe koyacağı uyarısını yapmıştı.

(bbc türkçe-muhalefet.org)