Mafya ne ola ki?...

|

Mafya ne ola ki?...   A Mafya ne ola ki?...

Sicilya’nın sabah güneşi Don Carlione’nin yüzüne vuralı epey olmuştu. Kalktı, bilgisayarının başına geçti; “Günaydın, Hayırlı pazarlar..” yazdı ve twitledi..

Aynı saatlerde Dersaadet’te  İl Maarif Müdürü  gözlerini Boğazın engin görüntüsünden bilgisayarına çevirdi ve yazdı; “Günaydın, Cumanız hayırlı olsun” ve twitledi..

Akdeniz’de öğle olmuştu Don Carlione pazar ayininden çıktı ve şu notu twitledi; “İsa hepinizi korusun. Şimdi İtalya’ya geçip % 10’ların tahsili toplantısına katılacağım”..

Aynı saatlerde Dersaadet’te Maarif Müdürü cumadan çıktı ve şu notu twitledi; “Cumanız mübarek olsun. Şimdi okul aile birlikleri toplantısına başkanlık edeceğim, bakalım %10’lar ne durumda?”

Bu kurmaca öyküyü böylece bırakıyorum, gerisini siz tamamlayın lütfen!..

**

Geçen hafta okul aile birliklerine değinmiştim, devam edeyim..

Birliklerin ne amaçla kurulduğu yönetmelikte yazılmış; “Okul ile aile arasında bütünleşmeyi gerçekleştirmek, veli ile okul arasında iletişimi ve iş birliğini sağlamak, eğitim ve öğretimi geliştirici faaliyetleri desteklemek, okulun ve maddi imkânlardan yoksun öğrencilerin eğitim ve öğretimle ilgili zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak üzere okullar bünyesinde tüzel kişiliği haiz olmayan birlikler kurulur.

Yukarıda uzun cümleden aile, öğrenci, veli, eğitim, işbirliği vb sözcükleri atın, zira bunlara ilişkin bir eylem söz konusu değil. Geriye “okulun zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak” bölümü kalıyor ki asıl faaliyet bu konuda yürütülmekte (!) Tabii sadece okulun değil. Yönetmeliğin gelirlerin dağılımı bölümüne bakalım; “Elde edilecek gayri safi gelirden Hazineye ödenmesi gereken arz bedeli düşüldükten sonra kalan net tutarın % 80’i birliğin, % 10’u ilçe millî eğitim müdürlüğünün, % 10’u ise il millî eğitim müdürlüğünün banka hesabına aktarılır.”

Görüleceği üzere bir de il ve ilçe müdürlüklerine aktarılan %10’lar var..

Okul aile birliği denen bu ticarethane vergiden muaftır. Kantin işletir, okul salonunu kiraya verir (kiralama süresi içinde salon okul öğrencilerine ve çevrenin çocuklarına kapalıdır), okul bahçesi otopark ihalesi ile kiralanır (yine bahçe oyun için çocuklar kapalıdır), okula yöre halkı dışından öğrenci kabul edilmeyeceği yönetmeliklerde yazılı olmasına rağmen uzak semtlerden kayıt alınır, bu kayıtlar için bağış adı altında para toplanır.. Elbette uzak semtlerden alınan kayıtlı öğrencilerin taşınması için servisler olacaktır. Hadi gelsin bakalım servis ihalesi, yani yeni bir kâr kapısı. Sabahın köründe kaldırılıp şehir turuna çıkartılan ilkokul çocukları üzerinden elde edilen karlar.. Bu kadar da değil elbet, kampanyalarla bu çocuklara tehlikeli elektronik atık toplatma kampanyaları ve bu atıkların okullarda depolanması da var. Elektronik cihaz üreticilerinin uhdesinde olması gereken işi ilkokul çocuklarına yaptırıp, onların üzerinden gelir elde edilmesi. Kurslar düzenlenip, hem öğrenci hem de öğretmen sırtından ayrıca elde edilen gelirler.. Bu liste uzar gider...

Peki bunca gelir nereye gider, nereye harcanır?

Okulun onarımı, bakımı, temizliği, vb ihtiyaçlara mı? Ne gezer. İstanbul’un göbeğinde bir okul, eğitim veriyor ama ısıtılmıyor, çocuklar üşüyor. Veliler şikayetleniyorlar. İl Eğitim Müdürü’nün şikâyete yanıtı; "Okulun ihalesi yapildi.bir kac gun içinde işe baslanacak.Gunluk tedbirler alindi. Ogrencilerimiz usumeycekler.tesekkur ederim.” Tarih, 23 Şubat 2013. İlk cemre düşmüş, kış bitiyor daha ihale yeni bitmiş, öğrenciler üşümeyecekmiş..

Öğrenci velileri ve öğretmenlerin sırtından elde edilen gelirlerin nereye harcandığı sorusunu sormuştum. Söz konusu harcamalardan birini yazayım. Yeni yasa değişikliği ile okulların Arapça öğretmen açığı oluştu. Arapça öğretmen yetiştirme işi, Bakanlık ile Akademi İstanbul adlı kuruluş arasında imzalanan protokolla halledildi. Kaça anlaşılır, ne için Akademi İstanbul belli değil. Peki Akademi İstanbul neyin nesidir. Cenajans adlı bir reklam şirketinin patronu Nail Keçili’nin kızı Nazlı tarafından yönetilen bir vakıftır. Nail Keçili Egebank ve Etibank davalarından hüküm giymiş olup bu davalardan dolayı yüklü bir borcu bulunmaktadır. Nail Keçili 7 Eylül 2012'de Selin Kök'e verdiği ropörtajında Cenajans'ın hazirandan itibaren kara geçtiğini söylüyor.. Yani, Akademi İstanbul ile protokol imzalanmasının üzerinden bir yıl geçince.. İlginç rastlantı değil mi? Yine rastlantıya bakın ki Nail Keçili uzun bir süre Fethullah Gülen’in danışmanlığını yapmış.

Burası Türkiye rastlantılar ülkesi...

Yukarıda bir ev ödevi vardı, hani yarım bırakılıp tamamlamanızı istediğim. İşte orada, o öyküyü tamamlarken sizden ricam;  Don Carlione’ye fazla haksızlık yapmayın olur mu?..