Bu direnişleri de unutma!

|

Bu direnişleri de unutma! A Bu direnişleri de unutma!

Gezi direnişi ile başlayan ve Türkiye’nin dört bir yanına yayılan Haziran-Temmuz 2013 direnişleri katılım, yaygınlık ve süreklilik açısından ülkenin sosyal-siyasal tarihinde bir kilometre taşı niteliğinde. Ancak bu direnişlere örgütlü emek hareketinin katılımında ciddi bir zaaf olduğu biliniyor. Bu zaafın nedenleri ayrı ve kapsamlı bir çalışmanın konusu. Sendikal hareketin önemli bir kesiminin derin bir uykuda olduğu malum. Ancak bu resme bakıp emek hareketinin kıpır kıpır halini ve işçi direnişlerini unutmamak lazım.

Bir kısmı ücra köşelerde olduğu için, bazılarının sayıları az olduğu için, seslerini yeterine duyuramadıkları için, ana akım medya için haber sayılmadıkları için, yeterince dayanışma ve destek bulamadıkları için unutulan ve hatta bilinmeyen çok sayıda işçi direnişi var.

Gezi’yi ve ülkenin dört bir yanına yayılan direnişleri anlayabilmek için bu küçük, dağınık ama sayıları giderek artan emek direnişlerine bakmak gerek. Güvencesiz-geleceksiz bir çalışmaya mahkum edilen işçilerin biriken öfkesi kendini değişik direniş biçimleri ile dışa vuruyor. Ankara’da Haziran eylemleri sırasında polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük Ostim Sanayi sitesinde işçiydi. Ostim’de 2011’de meydana gelen iş cinayetinde 20 işçi ölmüştü. Belki örgütlü işçi hareketi Haziran direnişinde sınıfta kaldı ama direnişin ön saflarında çok sayıda emekçi, işçi ve ücretli yer aldı.

İşte emeğin hallerinden ve son haftalardaki direnişinden bir demet, eksiği var fazlası yok. Hepsine yer veremedik.:

Kazova tekstil işçileri: Alacaklarının ödenmemesi nedeniyle 29 Nisan’dan bu yana direniyorlar. Fabrikayı işgal ettiler ve açlık grevine başladılar.

Ermenegildo Zegna ISMACO işçileri: Direnişleri 200 günü geçti. Deri-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkarıldılar. İşten atılan işçiler Tuzla serbest bölgesinin kapısına kurdukları çadırlarda direniyor. Zegna dünyanın en lüks gömleklerini üretiyor.

DHL ve Horoz Lojistik işçileri: DHL Türkiye’de Tümtis’e üye olan 37 işçiyi işten çıkarıldı. İşten atılan işçiler DHL’ın Kıraç’taki merkezi önünde direniyor. İşveren Tümtis Sendikası yerine sarı bir sendikayı işyerine sokmak istiyor. İşçilerin direnişi 400 güne yaklaşıyor. Direniş uluslararası platformlara taşındı, uluslararası raporlara konu oldu. Tümtis’e üye olan Horoz Lojistik işçilerinden 17’si de 11 Temmuz’da işten çıkarıldı.

Standart Profil Ege işçileri: Uluslararası bir sermaye fonuna ait olan Standart Profil Ege fabrikasında Petrol-İş Sendikasına üye olan 150 işçi işten çıkarıldı. İşçiler 15 Mayıs’tan bu yana fabrika önünde direniyor.

DEBA işçileri: 3 yıldır alamadıkları maaş ve kıdem tazminatları için bir yıldan uzun süredir mücadele eden Denizli Basma Sanayii (DEBA) işçileri, her hafta kapanan DEBA fabrikası önünde direniyor. En son fabrika önünde “duran adam” eylemi yaptılar.

BMC işçileri: Karamehmet Grubuna ait olan ve TMSF’nin el koyduğu BMC fabrikasında işçiler aylardır ücret ve sosyal haklarını alamıyor. Bir yıldır maaş alamayan BMC işçilerinden Uğur Nezir yaşadığı ekonomik sıkıntılardan dolayı bir kaç gün önce intihar etti. 25 yaşındaki Uğur Nezir 10 yıldan beri BMC’de çalışıyordu.

Plasko İşçileri: Petrol-İş Sendikasına üye olan işçilerden 27’si işten atıldı. Lüleburgaz’da kurulu fabrika önünde Mayıs ayının başından bu yana direniş devam ediyor.

Dr. Behçet Uz Hastanesi İşçileri: Hastanesi’de temizlik işleri ihalesini yeni kazanan taşeron şirket, 18 işçiyi 5 Temmuz’da işten çıkardı. İşten çıkarılan işçiler Dev Sağlık-İş ve SES öncülüğünde hastane önünde direnişe geçti.

Van Belediyesi Taşeron İşçileri: Van Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron şirkette temizlik işçisi olarak çalışan 460 işçi, 5 Temmuzda bir günlük grev yaptı. Bunun üzerine işçilerin sözcü olarak seçtiği 9 işçi işten atıldı.

FCMP TR işçileri: Turgutlu’da Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu FCMP TR Metal fabrikasında 34 işçi 28 Haziran’da işten atıldı. İşten atılan işçiler 1 Temmuzda fabrika önünde direnişe başladı.

Bu listeyi uzatmak mümkün ama yerimiz az. Bu direnişlerin yanında yasal grev uygulamaları da giderek artıyor. THY’de Hava-İş, İsdemir’de Çelik-İş, Darphane’de Basın-İş, Cam-İş Ambalaj’da Selülöz-İş, Jumbo’da Çelik-İş, HBN Gülen Nakliyat’da Tümtis Sendikası son haftalarda greve gitti. Genel Maden-İş Sendikası ise TTK ve MTA’da grev kararı aldı.

Bunlar son haftalar boyunca yaşanan işçi eylem ve direnişlerinden sadece bir kesit. Emekçiler güvencesizliğe, örgütsüzlüğe ve sömürüye karşı direniyor. Sınıf aslında kıpır kıpır, yeter ki kulak verelim. Yeter ki bu direnişleri unutmayalım.