İşte sinemada yıl sonu

|

İşte sinemada yıl sonu A İşte sinemada yıl sonu

Bu yıl en çok iş yapan filmlere bakınca ümitsizliğe kapılmak gerektiği anlaşılıyor. Hâlâ kapılmamışsanız, kapılın. “Fetih, 1453” açık arayla en çok seyirci çekti. Bu film için ne denilebilir ki, gerici, şoven, militarist, fetihçi, Osmanlıcı.  Tam iktidarın istediği cinsten bir film yani. İkinci sırada yer alan ‘Evim Sensin’ ise bir başka garabetti. Bir Güney Kore filminin yeni çevrimi olan bu filmi seyrettiğimde hiç ciddiye almamıştım. Yılın en çok iş yapan ikinci filmi olacağı aklıma gelmezdi. Özcan Deniz’in canlandırdığı ustabaşının bu topraklarda bir karşılığı yok diye düşünüyordum. Ama hayal dünyasında varmış demek ki. Tıpkı Araf’taki kamyon şoförü tipi gibi yine fanteziye hitap eden, yakışıklı  ağır işçi tipiyle Deniz, kadınların gönlünü çaldı. Burada Amerikan tipi bir erkek striptiz klubü açmanın zamanı gelmiş olabilir. Kamyon şoförü, ustabaşı, itfaiyeci, polis kılığındaki erkeklerin striptiz yaptığı… Bunun altyapısı oluşmuş durumda. Yani bir Osmanlıya bakan seyirci bir de Amerikan hayat tarzını hayal eden seyirci var, ya da aynı seyircinin iki yüzü var. Beşinci sırada “Sen Kimsin?” adlı soğuk komedi var. “Sen Kimsin?”den bir şey hatırlamadığım gibi hatırlamak da istemiyorum. Bu 3 filmi çıkarsak sinema dünyamızda ağır bir krizden söz ederdik. İyi ki varlar mı diyeceğiz bu durumda? Gülecek miyiz, ağlanacak halimize?
Bu seyirciden ümit kesmek lazım mı? Onlara nitelikli filmlerle hitap etmek mümkün mü? Ya da tamamen başka bir seyirci mi aramak gerekiyor? Zor sorular. Yılın en iyi filmlerini bulmak için en az iş yapan filmlere bakmak lazım. Az iş yapmak da marifet değil tabii. Orada da bir sorun var. Sanat filmlerindeki sorun ne? Niye bir heyecan uyandırmıyorlar? Bu kadar az seyirciyle ama uluslararası festival  başarılarıyla yetinilebilir mi? Düşünmek lazım.
Fakat uluslararası festival başarılarını da kutlayalım önce. Araf, Yeraltı, Tepenin Ardı, Lal Gece ve Ateşin Düştüğü Yer, çeşitli yabancı festivallerde en iyi film seçildiler. Ayrıca başka birçok ödül daha aldılar. Onlarla gurur duyduk. Bu filmlerin seyircilerini toplasak “Fetih 1453”ün yine de yanına bile yaklaşamayacakları acı gerçeğiyle de yüzleştik.
Yıl sonunda listeler yapılır. Ben de bu listelere bakmaya meraklıyımdır ama kendim yapmam gerektiğinde içim sıkılır. Nasıl sıralayacağımı bilemem. Her seferinde farklı sıralarım. Bu sefer daha önce vermiş olduğum bir listeye sadık kalıyorum, hazır var diyerek.  İşte yılın bence en iyileri:
1. Cosmopolis
2. Barbara
3.Melankoli
4.Utanç
5. Sığınak
6. Anna Karenina
7. Meleklerin Payı
8. Aşk
9. Faust
10. The Master

Yerli
1. Tepenin Ardı
2. Ekümenopolis
3. Geriye Kalan
4.Babamın Sesi
5.Gözetleme Kulesi
6. Araf
7. Canavarlar Sofrası
8. F tipi film
9. Lal Gece
10. Yeraltı