Kapitalist olmak da zorlaştı…

|

Kapitalist olmak da zorlaştı…   A Kapitalist olmak da zorlaştı…

Hele onlar için çalışmak, o daha da zor.  Ama, en zoru kapitalizme bel bağlamak, “yırtma” hesaplarını ona göre yapmak.  Hüsranı büyük ve kalıcı olabilir.

Bu iddialarımızı kanıtlamak için geçen hafta olanlara bakmak yeterli.

Kapitalist şahsiyetlerden başlayalım.  Mesela rahmetli Gunther Sachs’tan; annesi Opel’in sahibesi Elinor Opel, babası sanayici Willy Sachs.  Kendileri ise Brigitte Bardot’nun eski kocalarından, fotoğrafçı, yönetmen, koleksiyoner vs. vs.  Kısacası, para bolluğundan denemediği kalmamış.  Yetmemiş, tatminsizlikten çekmiş vurmuş kendini 2011’de.

Sachs vakti zamanında World Bank’te 11 yıl danışmanlık yapmış Wolfgang Reinicke’yi tutmuş paralarını kaçırsın, yatırımlarını yönetsin, kimseye vergi ödenmesin diye.  Reinicke bu tür karanlık işlerle uğraşmadığı zamanlarda ise vaktini Berlin’deki think tank Global Public Policy Institute’de geçiriyor –küresel siyaset atraksiyonları çekiyor olmalı, bayağı fiyakalı.  Reinicke ve benzerlerinin Sachs ailesi adına kurduğu gerçek ve sahte şirketlerin sayısı, birbirleriyle ilişkileri, örümcek ağını andırır bağlantıları daha 4-5 gün öncesine kadar bilinmiyordu. Bu bilgiler ve sahtekarlığın şeması Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsoriyumu'nun geçen hafta yayınlamaya başladığı "Offshore-Leaks" belgelerinden.  Buradan erişebilir ve tadına doyulmaz rezaletleri izlemeye devam edebilirsiniz: http://www.icij.org/offshore.

Neyse, bizim para babaları şimdilik gönüllerini rahat tutsunlar. Yayınlanacak ilk grup raporlarda yer alan ülkeler arasında Türkiye (şimdilik!!) yok. Fakat ele geçirilen verilerin 170 ülkeyi kapsadığını ve 260 gigabytes hacmında, yani Wikileaks'in 160 katı olduğunu unutmayalım. Bu internet dünyasında kapitalist olmak da zorlaştı!

Gelelim kapitalistler için çalışanlara, mesela ekonomi işleri ile iştigal eden bakanlara.  Bu sefer, yerli bir örnek seçelim: Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek.  Geçen hafta 2012 büyüme istatistikleri açıklandı.  Tam bir fiyasko. Sonuç beklediklerinden de kötü oldu! Babacan, geçen Ocak'ta Davos'ta şişine şişine GSYH'nın yıllık büyüme hızı olarak % 4 büyüme beklediklerini açıklamıştı. Ardından, evdeki hesap çarşıya uymayınca, Ekim'de aynı oran için beklentilerinin % 3,2 civarında olduğunu deklare etti. Revize ede ede bugüne geldiler ve açıklanan % 2,2 ile duvara tosladılar.

TÜİK de web sayfasında, kişi başına gayri safi yurtiçi hasılanın 2012 yılında cari fiyatlarla 18927 TL olduğunu belirtmekle yetinmiş. Sabit fiyatlarla ne olduğunu kedi bokunu örter gibi saklıyorlar. Geçen yıl kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla cari fiyatlarla 17510 TL idi. Bu yıl enflasyon oranı (TÜFE) % 6,1 olduğuna göre sabit fiyatlarla kişi başına gayri safi yurtiçi hasıla neredeyse hiç artmamış oluyor! Bunu açıklayan yok tabi.

Ama Şimşek bakanımızın en başta gelen görevi sermayeyi ürkütmemek, kimseyi telaşa vermemek olduğu için onun bu minval üzere bir açıklama yapması tabii ki gerekiyordu.  O da yaptı ve ekonomideki yavaşlamaya, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı olan AB’deki krizin derinleşmesine, bölgedeki artan jeopolitik gerginliklere ve yüksek seyreden petrol fiyatlarına rağmen Türkiye’nin yüzde 2.2 büyümüş olmasının bir başarı olduğunu söyledi.  Evet, bir başarı olduğunu söyledi!  Hatta, daha da ileri giderek 2013’de büyümenin dengeli biçimde hızlanarak yüzde 4 civarında gerçekleşeceğini bile iddia etti.  Herhalde bir önceki cümlesini unuttu diye düşündüm kendi kendime.  İnsan, hem Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı AB’deki krizin derinleşmesinden hem de 2013’de yüzde 4 civarında dengeli büyümeyi gerçekleştireceğinden nasıl söz edebilir?  Avrupa ve ABD ekonomileri için yapılan önümüzdeki yıla ilişkin büyüme projeksiyonlarından habersiz miydi acaba Şimşek bakan?

Olur a, sıkı danışmanlar ihmal etmiştir, önümüzdeki yılın büyüme tahminlerini aktarmamışlardır.  Kötü haberi verelim, belki işe yarar, Şimşek ilerde büyüme tahminlerinde biraz daha ölçülü olur.  Avrupa için önümüzdeki yılın iyimser büyüme tahmini yüzde 0,3, ABD için ise yüzde 1,6!