Televizyon izlemede dönüşüm

|

Televizyon izlemede dönüşüm A Televizyon izlemede dönüşüm

 

Bir evvelki hafta dijital iletişim ortamlarının geleneksel televizyon ekranı üzerindeki etkisine değinmiş ve bir hafta ara vermiştik. Son bir kaç yılda ortaya çıkan yeni duruma ilişkin kavramlar yeterince ilginç. Örneğin “ikinci ekran” tartışması bilinen bir durumun tersine dönmeye başlamasına işaret ediyor.

Geleneksel olarak birinci ekran her zaman evimizin başköşesindeki televizyon ekranı olarak bilinirdi. İkinci ekransa bilgisayar ekranları olarak tanımlanıyordu. Oysa gezgin iletişim ortamlarındaki değişimlerle ortaya çıkan akıllı cep telefonları ve gezgin iletişim yeteneğine sahip tabletler, kavramların da değişmesine yol açtı.

***

Çifte izleme kavramı geleneksel televizyon ekranı karşısına geçmekle birlikte, akıllı cep telefonu veya tabletler aracılığıyla bir başka programı izleyen, veya izlediği televizyon programıyla ilgili yorumlar yapan insanları anlatıyor. Nielsen’in yaptığı çalışmaya göre bu kişiler televizyon programını seyrederken, e-postalarına bakıyorlar, futbol maçlarının son durumunu öğrenmeye çalışıyorlar veya büyük ekranda izledikleri program veya reklamla ilgili ek bilgiler bulmaya çalışıyorlar.

Araştırma sonuçlarına göre kadınlar erkeklere kıyasla izledikleri reklama ilişkin ek bilgi deneyimine erkeklerden daha fazla yöneliyor. Erkeklerin yüzde 21’I bir reklam için ek bilgi ararken, kadınların yüzde 24’ü ek bilgi aramaya yöneliyor. Çifte izleme yapan gençlerin tabletleri diğer kesimlerinkilere kıyasla sosyal paylaşım sitelerini daha fazla ziyaret ediyor.

Yetişkinler (25-54) reklamlardan oldukça etkileniyor. Bu kesimin içindeki kişiler diğerlerine kıyasla reklamarda gördükleri bir markayla ilgili araştırma yapmaya yüzde 23 oranında fazla eğilimliler. Aynı kesimin program arasındaki reklamlardan hareketle çevrimiçi alışveriş yapmaya yüzde 29 daha fazla oranda yatkın oldukları anlaşılıyor.

***

Çifte izleme yapanlar dışında bir başka grup da “0 Televizyon” evlerinden oluşuyor. Nielsen başta olmak üzere televizyon izleme konusunda araştırma yapan danışmanlık firmaları, iki yıldır evinde hiç televizyon kullanmayan ama bilgisayar ve tabletlere sahip evlerin varlığını keşfetti.

Araştırmalara göre ABD’de kabaca 5 milyon evde televizyon ekranı yok. Bu evlerdeki insanlar televizyonları, internet üzerinden seyrediyorlar. Bunların yüzde 48’I Netfix, Hulu veya Amazon Prime gibi internet televizyonu seçenekleri sunan internet firmalarından birini kullanıyorlar.

Bu insanlar 35 yaşından gençler ve çocuk sahibi değiller. Şimdilik elimizdeki bilgi, bu kesimlerin genellikle geleneksel televizyon hizmetlerinin pahalı olduğu ve/veya ilgilerini çekmediği için almadıkları yönünde.

***

Bu kişilerin ilerde televizyonu evlerine katmaları tabii ki mümkün. Bununla birlikte, sayılarının sürekli yükselmesi ve toplumdaki oranının artması onlara önem kazandırıyor. “Sıfır televizyon,” “çifte izleme,” “ikinci ekran” gibi kavramların hangi bağlamlarda ortaya çıktıkları da önemli. Bu konuyu ilerde ele almak gerekiyor