Diyarbakır Fotoğraf Günleri

|

Diyarbakır Fotoğraf Günleri A Diyarbakır Fotoğraf Günleri

Yarınki sunumum için bugün Diyarbakır'a gidiyorum. 27 Mart'ta başlayan ve 7 Nisan 2013 tarihine kadar sürecek olan Diyarbakır Fotoğraf Günleri'nin ilki gerçekleştiriliyor. Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK) -bir anlatım dili olan fotoğrafın yaygınlaşması amacıyla- fotoğrafla ilgilenenlere ve Diyarbakırlılara nitelikli, ilgi çekici bir dizi fotoğraf etkinliğini gerçekleştirmek için uzun zamandır çalışıyordu ve hazırlıklarını tamamladı. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan “Diyarbakır Fotoğraf Günleri”nde paneller, atölye çalışmaları, sunumlar ve söyleşiler düzenlenecek, dünyaca ünlü fotoğrafçılar konuşulacak, yurtiçinden ve yurtdışından fotoğrafçıların ve fotoğraf sanatçılarının çalışmaları sergilenecek fotoğraf temalı filmler gösterilecek, etkinliklerin sonunda herkese açık forum düzenlenerek çalışmalar değerlendirilecek.
Diyarbakır Fotoğraf Günleri, Türkiyeli fotoğrafçıları ve fotoğrafla ilgilenenleri bir araya getirecek; fotografik görüntünün görsel bellek yaratma yeteneğine dikkat çekecek; Diyarbakır’ın toplumsal ve kültürel yapısına vurguda bulunacak; fotoğraf aracılığıyla toplumsal sorumluluk ve farkındalık oluşturmaya çalışacak. Sergiler Sümerpark Amed Sanat Galerisi ve Cîgerxwîn Kültür Merkezi'nde, gösteriler ise Cîgerxwîn Kültür Merkezi, DİFAK Eğitim Salonu'nda gerçekleşecek. Ayrıca program çerçevesinde fotoğraflar ve fotoğrafçılar üzerine analizler yapılacak.
Destekleyen kurumlar ise şöyle; Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Derneği (DİFAK), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi, Nar Photos, Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf Vakfı, Geniş Açı Proje Ofisi, Cîgerxwîn Kültür Merkezi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası.

Sümerbank Amed Sanat Galerisi'ndeki sergiler; O. Cem Çetin - HERKES İÇİN DUVAR KAĞIDI, Silva Bingaz - KIYI
Fotoğraf Akademisi Sergileri; Deniz Pekkıyıcı - MINNINA (Antakya'daki Nusayriler üzerine...), Füsun Karaman - SÜRGÜN (Ayvansaray Toklu Türk  Mahallesi'nde kentsel dönüşüm süreci), Gülnaz Bingöl - BEDRETTİN (Kasımpaşa Bedrettin Mahallesi'nde kentsel dönüşüm öncesi hayat), Sedef Özge - FAYTONCU (Burgaz Ada'da bir faytoncunun hikâyesi), Yaşar Eti - HATIRLAMAK (Babasının gençliğini geçirdiği Meriç kıyısındaki köye giden fotoğrafçının, babasından dinlediği hatıraların izinde çektiği fotoğraflar)
Genişaçı Proje Ofisi Sergileri; ​I-ORTA ÖLÇEKLİ KENT (MIDDLE TOWN) Fotoğrafçılar; Andris Feldmanis, Artis Silenieks, Diāna Tamane, Iveta Vaivode, Ieva Epnere, Karolina Wojtasik, Michela Palermo, Müge Yilmaz, Nico Baumgarten, Volkan Kiziltunc, Yigit Tanel Kacar,Zeynep Beler.
​II-AVRUPA’NIN SINIRLARI (EUROPEAN BORDERLINES) Fotoğrafçılar; Ahmet Can Boyan, Ana Catarina Pinho, André Príncipe, Andrejs Strokins, Cemil Batur Gökçeer, Hallgerdur Hallgrímsdóttır, Heida Helgadóttır, Ilze Vanaga, Reinis Hofmanis, Sevim Sancaktar, Tiago Casanova,Valdis Thor.
DİFAK Fotoğraf Sergisi ise Cigerxwîn Kültür Merkezi sergi salonunda izlenebilir.
Söyleşilere gelince Özcan Yurdalan "Türkiye’de Fotoğraf", Serdar Darendeliler ve Refik Akyüz "Dünyadan ve Türkiye’den örneklerle fotoğrafta yeni mecralar ve fotoğraf temelli projeler", Orhan Cem Çetin ile "Fotoğraf bitiyor mu, Almanya ve Avusturya örnekleri üstüne bir söyleşi, Andreas Gurski değerlendirmeleri", Silva Bingaz ile “Fotoğrafta kişisel bakış nasıl oluşturulur.”
Gösteriler ise Cîgerxwîn Kültür Merkezi, DİFAK Eğitim Salonu'nda gerçekleşecek. Ayrıca program çerçevesinde fotoğraflar ve fotoğrafçılar üzerine analizler yapılacak; Sevgi Ortaç ile Gösteri ve Söyleşi “Birlikte Üretmek 1”, “Beklemekten Öte - Multimedya Belgesel” çalışmasının değerlendirmesi, “Birlikte Üretmek 2",  Yücel Tunca ile-
“Fotoğraf eğitimi ve alternatif ifade yöntemleri”, Meryem Torun’un  “Annelik Masalı”, Berge Arabian’ın  “Bir Annelik Masalı”, Kaan Sofuoğlu “İlk Gençliğim", Erden Cantürk ile Gösteri ve Söyleşi - "Neneme Mektup", "Işık Doğudan Yükselir", Murat Yaykın ile Gösteri ve Söyleşi - "11 Eylül Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırı fotoğrafları", "Ebu Guraib Fotoğrafları", "Madımak’ın Sır Fotoğrafları", Vedat Ateş ile Gösteri ve Söyleşi-2 Fotoğraf sunumunda ilkeler - yöntemler. Dergi ve albümlerden sayfa analizleri", Serra Akcan ile Gösteri ve Söyleşi - "Vivian Maier'i Fotoğraflarından Tanımak", ​"Fotoğraf Ajanslarının İşlevi, Dünyada ve Türkiye’de Durum", Erhan Arık ile Gösteri ve Söyleşi - "Horovel” Multimedya Gösterimi
Ayrıca Contacts Vol. 1 - The Great Tradition of Photojournalism”, Contacts Vol. 2 - The Renewal of Contemporary Photography, Contacts Vol. 3 - Conceptual Photography adlı filmin gösterimleri de programda yer almakta.
Diyarbakır Fotoğraf Günleri böylesine dolu bir programla başladı ve devam etmekte. Dönüşte 'Fotoğraf Günleri' genel izlenimlerimi bir sonraki yazımda paylaşırım.