Bizdeki imparatorluk…

|

Bizdeki imparatorluk… A Bizdeki imparatorluk…

Galatasaray’ın aldığı Schalke galibiyetinin önemli bir başarı olduğunu kabul etmek gerekir.
Maçın taktiksel analizleri fazlasıyla yapıldı(…) O yüzden, bu konuyu irdelemek yerine; yine bize has olan bu galibiyetin’ feodal’ patlamasını incelemek gerektiğine inanıyorum.
Öncelikle olaya iki tane yardımcı antrenörlerle başlamak lazım; her galibiyet sonrası Fatih Terim'in üstüne atlayarak sevinç yaşamanın yanı sıra, sanırım daha önemli duruş sergilemeleri gerekiyor...
Hele hele Hasan Şaş’ın galip geldikleri bir maçın son dakikalarında, maçı bitirmesi için hakeme kulübeden ıslık çalması inanılır gibi değildi.
Schalke maçı sonrasına geldiğimizde; yine Fatih Terim’in imparatorluğu gündeme geldi!
Arşivden alıp kullanma vaktinin geldiğine inanan birçok medya; ecdadımızın ruhunu yad edercesine tekrar bu payeyi ona verdiler.
Lucescu ne yazık ki bundan yararlanamadı, ama onunkini de Sinan Engin'e vermişlerdi, yani boşa gitmemesi önemli…
Bir türlü aşamadığımız önemli galibiyetler sonrasındaki patlama zafiyetlerini, maalesef Schalke maçı sonrası da hâlâ yaşıyoruz.
Bu ‘gaz’ dolu yorumlar ve başlıklar; yapılması gereken eleştirileri ve doğru, fakat sıkıntı verici analizlerin yapılmasına engel oluşturuyor.
İkinci yarıdaki oyundan… Oyuncu (Sneijder-Amrabat) değişikliklerinden… Drogba’nın sakatlandığı an ki Fatih Terim'in “kalk kalk” tepkisinden söz edilmiyor.
Her maç Muslera veya Selçuk aynı oyunu oynayamayı bilir!
Maçın son anlarındaki Fatih Terim’in ellerini dizlerine koyup çökmesinin bir güven kaybına neden olacak bir davranış olduğu da tartışılmadı…
Asıl tartışılması gereken; Ünal Aysal’ın yaptığı transfer hamleleriyle Fatih Terim'i ve takımı bu turu atlamaya mecbur kılmasıdır.
Sayın Aysal’ın beklentileri ile Fatih Terim'in hedeflerindeki çelişkiyi, sayın Aysal kendi lehine çevirerek süreci kontrol etmiştir. Bu da başarının ulusal düzeyden, uluslararası düzeye geçmesini sağlıyor.
İmparatorluk payesi; birtakım tartışmaların önünü kapaması bakımından da "hayırlara vesile” bir kimliktir.
Kıymetini bilmek lazım!!