Futbolda yine "Anomali" sendromu

|

Futbolda yine "Anomali" sendromu A Futbolda yine "Anomali" sendromu

Profesyonel futbolda geçtiğimiz hafta kulüpler, hükümet, yargı, federasyon ve futbol basını vatandaşın aklı iyice karışsın diye bir dizi olaya imza attı. iki Süper Lig kulübünün başkanı mahkemeye başvurarak federasyon hakkında bir karar alınmasına neden oldu. Bu sonucu; İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi'nden çıkaramayan müracaatçılar, İstanbul Bakırköy 2. Sulh Hukuk Mahkemesine başvurarak amaçlarına ulaştılar. Bunun üzerine mahkeme Futbol Federasyonu'na ihtiyati tedbir uygulanmasına ve üç kişilik bir ekibi Genel Kurul'u toplantıya çağırmak için yetkili kıldı. Bu kişilerden biri de Federasyon Genel Sek-reteri'ydi. Sorun ise; yasada yapılan değişikliklerin, ana statüye uyumunun sağlanabilmesi için, kanunun çıktığı tarihten itibaren 30 gün içinde Genel Kurul'un yapılmamasıydı.

Bu gelişmeler üzerine TFF Başkanı, Başkan Vekili, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı , futbol basın ve yorumcuları öylesine demeçler verip, haberler yaptılar ki, kafası zaten hep karışık olan vatandaşları iyice bunalıma soktular. İnsanlar "kim haklı, kim haksız, olay nedir" açmazı içinde kaldı.

Gelişmeleri şöyle alt alta bir sıralayalım. Bakalım görüntü ne olacak?

Federasyon, genel kurulu 27 Şubat. 2008'de toplantıya çağırdı.

Mahkeme kararı: "04.12.2007 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereği Genel Kurul 30 gün içinde yapılmalıdır" dedi.

Başkan Vekili: "TFF delegeleri toplantıya çağırdı. Mahkeme bu konuda bilgilendirilmemiş. Karar elimize geçince itiraz edeceğiz." dedi.

Futbol basını: "Federasyona kayyum atanmıştır" diye haber yaptı.

Federasyon Başkanı: "Arıboğan' a haksızlık yapılıyor" dedi.

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı "Kayyum atamadık. Tedbir kararı, Futbol Federasyonu'na kayyum atanması olarak değerlendirilmemeli-dir. Mahkemenin görevlendirdiği üç kişi, sadece Genel Kurul'un toplanması için hazırlık yapacaktır" dedi.

Bir federasyon yönetim kurulu Üyesi: "Mahkeme yetkisiz, kayyum usulsüz" dedi.

Bir kulüp başkanı: "Hukuk savaşı başlamış-tır"dedi.

Yine futbol basını: "Futbolun mahkemeye düşmesini kabul etmeyen FIFA' nın başkanı bu ay Türkiye ye geliyor. TFF başkanı ve ekibi son gelişmeyi anında FIFA ya bildirdiği öğrenildi" diye yazdı.

Yine gazete manşetlerinden: "MHK'de de kriz."

Yine mahkeme kararı : "Türkiye Futbol Federasyonunun itirazını değerlendiren Bakırköy 2. Sulh Hukuk Mahkemesi, karar için 10 Ocak' ta bir sonuca varabiliriz" dedi.

Bu konuyla ilgili sadece ana hatlarıyla ilgili ve başlıklarla iki günde neler yaşandığını yansıtmaya çalıştım.

Aslında daha birçok karar ve yorum var. Ne yazık ki köşemizin alanı da bu kadar. Bu nedenle sadece şunu söyleyebiliyorum. Bir konuyla ilgili bunca kargaşa ve karşıtlık nasıl yaratılabiliyor anlamakta güçlük çekiyorum, anlayıp çözebilen varsa lütfen bana da bildirsin.

Bense bu konuda bir tek yorum yapabiliyorum. Çağa ve bilime ayak uyduramazsan, daha çok yerinde sayarsın. Diğerleri ilerledikleri için de sen gerilersin.