Parti kongresi beş gün sürdü

|

Parti kongresi beş gün sürdü A Parti kongresi beş gün sürdü

İsveç’te solun lideri, Sosyal Demokrat Parti’nin, 37’nci olağan genel kongresi Göteborg kentinde, İsveç Fuarı denilen arenada, geçen hafta düzenlendi. Parti kongresi 3 Nisan’da başlayıp 7 Nisan’a kadar devam etti. Sosyal Demokratlar, bu beş gün içinde inanılmaz efektif çalıştılar. Bir yıl sonra yapılacak genel ve yerel seçimler için ne kadar istekli olduklarını bu kongrede gösterdiler. Tüm ülkeden delegeler bir araya gelip seçim öncesi sürdürülecek parti politikalarını ve öne çıkan kamu sorunlarının nasıl çözüleceğini tartıştılar.

350 delegenin ve yüzlerce misafirin ağırlandığı kongrenin açılışını, Türkiye doğumlu, İsveç’in Kürt kökenli standup sanatçısı Özz Nûjen yaptı. Nûjen’in ilk sözleri, “Bütün Sosyal Demokratlar hoş geldiniz ve Muhafazakâr basın mensupları, sizler de” oldu ve kongre kahkahalarla açıldı. İsveç basının, altı yıldır ana muhalefete oturan Sosyal Demokratlara çok da adil davrandığı söylenemez. Özz Nûjen, açılış konuşması boyunca hem basına hem de hükümete yüklendi. O, mikrofonu bırakana kadar alkışlar ve kahkahalar hiç kesilmedi.

Partililer, ilk günün çalışma programına, kendilerine bir genel başkan seçerek başladılar. Parti yönetim kurulunun kararıyla Ocak 2012’de genel başkanlığa getirilen Stefan Löfven, böylece ilk kongresini kazanmış oldu. IF Metal Sendikası’nın başkanıyken, Sosyal Demokrat Parti’nin liderlik koltuğuna oturtulan Löfven, önce partiyi kazasız bir şekilde bu kongreye taşıyan, ardından da 2014 seçimlerine götürecek isim oldu. Kongrenin galibi Löfven,  partililere kendini bir kez daha tanıtırken “Erkeğim, sosyal demokratım ve feministim” dedi. Kadın erkek eşitliği sorunlarının haricinde daha ikinci cümlesinde Löfven, İsveç’te yükselen ırkçılığa da karşı olduğunu söyleyince fuar alanı, alkıştan yıkıldı. Löfven, alkışların dinmesini beklemeden, bugünün İsveç’inde gördüğü manzarayı şu sözlerle özetledi: “Bir otobüs şoförü insanları görünümüyle ayırmaya başlayınca, birkaç ambulans görevlisi göçmen çocuklarına kapıları açmayınca, Yahudiler ve Müslümanlar yıldırılıyordur, toplumda ve hükümet içinde bile ırkçı fikirler belirmiştir, o zaman harekete geçmeniz gerekir.”

Kongrenin geneline hâkim olan konu ise İsveç’te giderek yükselen işsizlik rakamlarıydı. Sosyal Demokrat Parti, 2014 seçimlerine bu konu başlığından çalışıp girecek gibi. Löfven’in net bir şekilde açıkladığı hedef, Avrupa Birliği ülkeleri arasında en düşük işsizliği yakalamak. Sosyal Demokrat Parti, İsveçli seçmenlere bu kongreden, ilk seçim vaadini verdi; yüzde 8,2 olan işsizlik oranı 4,8’e indirilecek. İktidardaki sağ koalisyonu, 425 bin işsiz için sorumluluk almamakla itam eden Stefan Löfven, “Onlara göre hep başkalarının hatası. Altı senedir iktidarda olmamamıza rağmen bizi rahatlıkla suçlaya biliyorlar” dedi.

Bu kongrenin zafer kazananı sadece Löfven olmadı. Gençlik kollarının “Üç ay işsizlikten sonra eğitim veya iş hakkı” politikası, parti politikası olarak beyan edildi. Sosyal Demokrat Parti’nin gençleri, “Çalışanlara, işsizlik sonrası, 90 gün içinde yeni bir iş gösterme” kararını, kongre öncesinde iki aylık bir çalışmayla parti programına aldırmayı başardı. Löfven, kendisinin ve parti yönetiminin karşı olduğu bu yeni politik kararın 7 ila 8 milyar kron bir maliyeti olacağını tahmin ettiğini açıkladı. Löfven değişikliği “Bizim bütçemizdeki sınır 180 gündü. Gençlik kolları dedi ki biz bu kadar bekleyemeyiz. Ben de bugün diyorum ki evet haklısınız” diye duyurdu.