Kırmızı ruj ve ayakta işeme

|

Kırmızı ruj ve ayakta işeme A Kırmızı ruj ve ayakta işeme

Türk Hava Yolları hosteslerine getirilen kırmızı ruj yasağı İsveç’te de haber oldu. 3 Mayıs’ta İsveç basını, haberi, Reuters ve İsveç Devlet Ajansı TT’nin imzasıyla duyurdu. Yasağın, İsveç basınına neden konu olduğu, haber metninin giriş cümlesinde yazıyordu. ”Dindar olmayan Türkler, devletin hava yolları hosteslerine, kırmızı rujun ve ojenin yasaklamasına isyan ediyor.”

Hemen hemen tüm gazetelerde aynı metinle yayımlanan haber şöyle devam ediyor:  “Türk Hava Yolları şirketinin yeni giyim kurallarına göre, kırmızı ve derin pembe, kamu personelinin görünüm kimliğini yaralayabilir. Fakat eleştirilere göre aslında bu yasak, ülkedeki dindar muhafazakârlığın resmidir. Türkiye’nin yüzde 99’u Müslüman ama ülkenin anayasası laik. Korkulan ise Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ve hükmeden AK Parti’nin iktidara gelmesiyle artan dindar politikalar. AK, ılımlı İslam çizgisi, yürütüyor.” Bu kadar, daha uzun değil.

İsveç, yasakçı Türkiye’yi böyle haber yaparken Fransız basını da İsveç’te getirilmeye çalışılan bir yasağı tartıştı bu hafta. Oturarak işeyen İsveçli adamlar, Fransız gazetelerine haber oldu. Güney İsveç’teki Södermanland bölgesinde Sol Parti, bir yıl önce il meclis binasında, erkeklerin ayakta işemesinin yasaklanması yönünde bir teklif getirdi. Sol Parti’nin teklifi, cinsiyet ayrımı olmayan tuvaletlerdi. Meclis binasındaki tuvaletler, kadın-erkek tuvaleti diye ayrılmayacak, hijyen ve eşitlik için de erkeklerin ayakta işemesi yasaklanacaktı. Bir yıl önce verilen teklifi, Fransız günlük gazetesi Le Figaro, yeniden haber yaptı. Konu, Fransız basınında hafta boyunca irili ufaklı haberlerle yer bulunca Fransa’daki İsveçli gazeteciler, neler yazılıp çizildiğini aktardılar. Bu kadar, daha kısa değil.

İsveç’in, iktidardaki Muhafazakâr Parti koalisyon hükümetiyle esas derdi ise 1 Mayıs kutlamalarında konuşuldu. Başbakan Fredrik Reinfeldt gençlik işsizliğine çare bulamamakla suçlandı. Ana muhalefet partisi Sosyal Demokratların lideri Stefan Löfven, seçilmiş bir genel başkan olarak ilk 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı, başkent Stockholm yerine Lund kentinde kutladı. Lund caddelerindeki 1 Mayıs kortejinde ön sırada yürüyen Löfven, Büyük Meydan’da son bulan yürüyüş sonrası bir konuşma yaptı.

İşçi Bayramı için alana, bir önceki yıla göre iki katından daha fazla insanı toplayan Löfven, önemli bir söz verdi. “Gençlik işsizliğinin kökünü kurutacağız” dedi. Bütün İsveç’te, 18 ila 25 yaş arası gençlerin iş sahibi olmaları, sürekli bir iş kontratına imza atmaları çok zor. Gençlik işsizliği denilen bu özel durum, bu yaş grubunun eğitim veya iş tecrübesi eksikliğine dayandırılıyor. Löfven, İsveç’te işe ihtiyacı olan gençlere kapıların açılacağını garanti etti. Sosyal Demokrat Parti’nin lideri, hükümeti ayrıca İsveç’teki işsizlik sorununu çıkmaz bir yola sürüklemekle suçladı. Löfven, Lund da onu dinlemeye gelenlere “Sana uzun süre yapışan işsizlikten dolayı kendini hiçbir zaman dışlanmış hissetmeyeceksin” diye seslendi ve hükümetin 2007 yılından beri uyguladığı iş politikasını, yıldırıcı bulduğunu belirtti.
Daha sonra Malmö’ye geçen Löfven, burada da Halk Parkı’nda bir konuşma yaptı. “Muhafazakârlar da Sosyal Demokratların gördüğünü görüyor” diyen Löfven, “Sağlık skandalları ortada, okullar iflas ediyor, şirket kârları İsveç’te vergilendirilemeden vergi cenneti ülkelere kaçırılıyor. Muhafazakârlar ise parmaklarını bile kıpırdatmıyor” dedi. İsveç’in muhafazakârları demek bir de dindar olsa önce 1 Mayıs meydanları yasak edilecek. Ama solu sol, ayakta işetmiyor.