Kaybedenler siyaseti

|

Kaybedenler siyaseti A Kaybedenler siyaseti


2014 İsveç için de seçim yılı olacak. Sonbaharda yapılacak seçimler için sağ ve sol kanattaki İsveç siyasetinin partileri, hazırlıklara başladılar. Özellikle Sosyal Demokrat Parti için bu seçimler çok önemli. Siyasal tarihlerinde ilk kez, iki dönem arka arkaya sağ parti koalisyonlarına, iktidar olma şansı veren solun en büyük partisi Sosyal Demokratlar, bu sefer seçimin kazananı olmak istiyor. Kamuoyu yoklamalarında, sekiz yıldır Muhafazakâr Parti’den bir başbakanla yönetilen İsveç halkı, bir dört yıl daha aynı kişinin iktidarını demokratik bulmadığını açıklıyor. Seçime bir yıldan uzun bir süre var ama rüzgâr böyle sola doğru tatlı tatlı eserken İsveç solu da boş durmuyor. Sosyal Demokrat Parti, haftaya bir transferle damga vurdu.
İsveç’in en önde gelen ulusal bankalarından Nordea’nın iletişim direktörü Jan Larsson, bankadaki görevini bırakıp İsveç Sosyal Demokratları’nın parti sekreteri ve partinin seçim kampanyasının sorumlusu oldu. Hem de yarı fiyatına. Jan Larsson, şu anda kazandığı paranın yaklaşık yarısına “tamam” diyip 1 Eylül’den itibaren Sosyal Demokrat Parti için çalışmaya başlayacak. Larsson, ayda 100 bin kron daha az kazanmayı göze alıp “Yürütürüm” dediği seçim kampanyasını bu hareketiyle alevledi bile. Şimdi herkes solun bu naif siyasetçisini konuşuyor.
67 doğumlu Jan Larsson, İsveç siyasal hayatının çok da uzak olduğu bir isim değil aslında. Ülkenin eski başbakanlarından Göran Persson’un en yakın çalışma arkadaşlarından biriydi. 2000-2004 seneleri arasında Larsson, başbakanın basın şefliğini yürüttü. Sonraki iki yıl da bir dönem danışmanlık yapıp devlet bakanı oldu. Sol, iktidardan düşünce Jan Larsson, biraz da kendi isteğiyle partiden uzaklaştı. McKinsey&Company’de danışman olarak çalıştı. Sonrasında, Nordea’daki iletişim direktörlüğüne transfer oldu.
Vergi dairesine göre 2010 yılında 3 milyon kron, 2011 yılında 4,2 milyon kron kazanan bu adam, yarı yarıya düşecek maaşı için; “Şimdikine göre oldukça az maaşım olacak ama hâlâ iyi kazanıyorum ve bu yüzden şikâyet edecek durumda değilim. Alacağım maaştan mutluyum ve bana verilen maaşa müteşikkirim” diyor. Siyasete para kaybederek dönen Larsson’ın Sosyal Demokrat Parti’den alacağı aylık maaş, bir milletvekili maaşının yüzde 175'i oluyor. Parti, devletin vekiline ödediğinden daha fazlasını Larsson’un cebine koyacak. Jan Larsson, yürüteceği kampanyayı başarıyla götürür ve Sosyal Demokratları iktidara taşır, oldu da yine devlet bakanı olursa kaybını siz düşünün. Siyasette kazandıkça kaybedecek.
İyi de neden? Stockholm Üniversitesi’nde matematik okumuş, teorik filozofi dersleri almış, Uppsala Üniversitesi’nde ulusal ekonomi ağırlıklı ekomoni bölümünü bitirmiş bu adam, Jan Larsson; niye siyaset yapıyor? O, şöyle açıklıyor bunu; “Hayatımın başka hiç bir karesinde görmediğim bir istek ve dinamik var politika işinde. Dünya böylesine değişirken şimdi İsveç için önemli bir parkura giriyoruz. Sadece senenin bütçesini kurtarma peşinde olan bir hükümet yetmiyecek bu yeni dönemde.”
Larsson “Seçimi kazanmak için ne gerekiyor?” sorusuna da üç madde sıralıyor, “İsabet eden bir analiz, bugünü ve geleceği doğru anlamak, insanların hangi konularda endişe ettiğini ve umutlarının neler olduğunu kestirebilmek.”
Türkiye’yi de bir seçim yılı bekliyor. Gezi Parkı eylemleriyle renklenen memleketimde, solun derdi bu seçimleri kazanmak değil, önce siyaseti geri kazanmak olmalı. Çünkü artık bir umut var.