Sol Parti’ye subay ajan iddiası

|

Sol Parti’ye subay ajan iddiası A Sol Parti’ye subay ajan iddiası

48 yaşındaki İsveçli bir subay, ülkenin İstihbarat Teşkilatı Säpo tarafından Sol Parti’ye ajan olarak yerleştirildiğini açıkladı. İsveç’in önde gelen gazetelerinden Aftonbladet’e konuşan subay, Säpo için 1980’lerin sonunda, uç politik soldaki anahtar kişiler hakkında enformasyon toplamak için çalıştığını iddia etti. Elindeki belgeleri gazeteyle paylaşan İsveç subayı, Säpo için partinin tepe yöneticileri hakkında bilgi toplayıp raporlamış. Bu raporlama işlemi, 2000’ler ve biraz sonrasına kadar devam etmiş. Subay, Säpo’daki kontağını, yıllar içerisinde rutin olarak bilgilendirmiş.

İsveç’in komünistlerinin siyaset yapıp oy verdiği Sol Parti, eskiden adında da “komünist” ibaresini taşıyan bir partiydi. Bugün için Sol Parti, komünist ideolojinin dışında da politikalar üretiyor ve daha geniş bir seçmen kitlesini hedefliyor. Adından “komünist” kelimesini kaldırmış olsa da Sol Parti, bir taraftan kemikleşmiş, diğer taraftan yeni kazandığı oy kitlesiyle olası bir sol blok seçim ittifakının güçlü ortaklarından. Aralıksız sekiz yıldır solun muhalefette oturduğu İsveç Meclisi’nde, Sol Parti, son seçimlerde 19 milletvekili çıkardı. Parti, öyle veya böyle İsveç siyasetinin önemli bir aktörü. Durum bu olunca da İsveçli subayın “Parti içindeki yüksek kişilerin yakınına kadar geldim, politik çalışma arkadaşlarımı rapor ettim” iddiaları ortalığı güzel karıştırdı.

Subayın izledim, raporladım dediği isimler arasında Sol Parti’nin eski Genel Başkanı Lars Ohly ve iki milletvekili Jens Holm ve Jonas Wikström’ün isimleri öne çıkıyor. İddialara göre özellikle milletvekillerinden Jens Holm, Säpo’nun ilgisini, Kolombiya gerilla hareketi Farc’taki kontakları dolayısıyla çekmiş. İsveçli subay, Sol Parti eski Genel Başkanı Lars Ohly’u, Säpo için raporlarken parti liderinin parlemento dışı mücadeleden ve proletör devrim diktasından yana olduğunu belirtmiş. 1998’deki bir parti içi seçim toplantısında tutulan notları Aftonbladet gazetesine gösteren subay, “Ben ve başkaları Lars’a sorular sorduk ve onun söylediklerini not ettim” dedi.

İddialara göre  peşine adam takılan eski parti lideri Lars Ohly’un açıklamalara cevabı çok sert oldu. Eski parti lideri Ohly, İsveç’in gizli istihbarat teşkilatına kafa tutup “Säpo, parlementodaki partilerin genel başkanları hakkında bilgi toplamayı bıraksın. İnanılmaz şaşkınım. Ben ve partili arkadaşlarım bunun peşini bırakmayız” dedi. Öyle de oldu.

İsveç İstihbarat Teşkilatı Säpo, önce bu haberlere yorum yapmak istemedi. Gazeteciler kapıyı zorlayınca Säpo’dan, basın sekreteri Fredrik Nilsson aracılığıyla “Spesifik bir konuda veya bizim çalışmalarımızı etkileyebilecek konularda nadiren konuşuruz. Säpo, görüş kaydı tutmaz. Suç teşkil edecek şüpheli kişileri veya organizasyonları takip ederiz ” açıklaması geldi. Basın sözcüsü Nilsson, gazetecilerin muhbirlik sorularını, Säpo’nun ve polislerin her zaman kamudan gelecek bilgilere muhtaç olduğunu söyleyerek kapattı. Basını böyle geçiştiren Säpo’yu, Sol Parti sorguladı.

Lars Ohly’in söylediği gibi arkadaşları bu işin peşini bırakmadı. Sol Parti’nin bugünkü yönetiminin bir bölümü, Säpo’yla görüştü. Stockholm’daki Säpo merkez binasında gerçekleşen görüşmede, istihbarat teşkilatına “Ne iş?” yaptıkları soruldu. Säpo, ne İsveçli subayı tanıdı ne de raporlarda yazılıp çizilene oldu ya da olmadı dedi ama toplantının sonunda sıkı solcular, Säpo’yu ters köşeye yatırdılar. Säpo’dan, Sol Parti’nin ve Sol Parti liderlerinin şugün için denetlenmediğinin garantisi alındı. Säpo, politik olarak Sol Parti’nin veya diğer partilerin, kendileri tarafından bir kontrol içinde olmadığını, resmi olarak da açıklamak durumunda kaldı. Partinin “şimdiki çocukları”, eski “konümist” başkanlarının hakkını aradı.