KARşININ çOCUKLARI

|

 KARşININ çOCUKLARI A  KARşININ çOCUKLARI

Vapurlar geçiyor içinden. Vapurların peşinde martılar… Ya da simitlerin. Rıhtımda buluşuyoruz daha çok. Bu ilçe romantizmimizle dalga geçen arkadaşlarla karşılaşıyoruz. Yokuşlar çıkıyoruz. Dilek mumlarımız yanıyor kiliselerde. Okuduğumuz kitaplar karışıyor başkalarının okuduğu kitaplara bir pasajda. Bizim için ev, bazıları için «  KARşISI». Kimileri için lise yılları, kimilerinin ilk aşkı, bir kahvaltı sofrası sıcaklığı bazen, bazense yalnızlık demek bu sokaklar. Bunların birbiriyle kesiştiği ama hiçbir şeyin başka bir şeye tam olarak karışmadığı yerlerden biri burası.

Kitapçılar, çiçekçiler, simitçiler, öğrenciler, esnaf, sevgililer, terk edenler, edilenler, yalnızlar, kalabalıklar, magandalar, korna sesleri, minibüsler, fırınlar, taze ekmek kokuları, pastaneler, balıkçılar, sinemalar, arkadaşlar, kahve falları, çay bahçeleri, sokak köpek ve kedileri, martılar, ayrılıklar, sarhoşlar, mutsuzlukların ara sokakları, en tatlı anılar… Burası Kadıköy. Burada ne ararsanız var. Daha da çok şeye ihtiyaç var belki. Değişmesi, düzelmesi gereken çok şey var. Ama bir AVM’ye (Alışveriş merkezine) ihtiyaç yok !! Parklardan otoparklara çevirdiğiniz dünyamızda yaşama alanlarımız giderek azalırken ihtiyacımız olan son şey bu. Daha fazla alış daha fazla veriş istemiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın tarihi Kuşdili Çayırı'na AVM yapma kararına KARŞIYIZ. Çayımızı çay bahçelerinde, biramızı belki Karga’da, sigarımızı şu köşe başında içmek istiyoruz. Moda’ya doğru bir yürüyüşe çıkmak istiyoruz. Sinema çıkışı bir akşam yağmura yakalanmak istiyoruz belki. Orta şekerli bir Türk kahvesi içmek, inanmak istediğimiz fallar baktırmak, kitapçılarına uğramak istiyoruz bir bir. Gözlerimiz alışveriş mekânları ışıklarında kızarmadan, klimasında ağrımadan başımız, soğukluğu dondurmadan içimizi, cansız, daraltılmış alanlara kapatmadan hayatlarımızı, almadan-vermeden açık havada yaşamak istiyoruz ne varsa. Rıhtımdan gelen deniz kokusu varsın karışsın sigara dumanına… Gerçeklik istiyoruz biz ; yürüyen merdivenler değil. Rüzgar çarpsın yüzümüze gerekirse. Yağmura yakalanalım. Yeter ki girdiğimiz kapılarda özel güvenlik görevlileri karşılamasın bizi.

Biz en basitinden kafamızı kaldırdığımızda tepemizde bir gökyüzü görmek istiyoruz ! Bu sefer hiç olmadığımız ve bazen kabullenmediğimiz kişileriz, bu sefer gerçekten de « KARşInın çocuklarıyız ». Kadıköy’e, Kuşdili Çayırı'na AVM yapılmasına KARşIYIZ!