Blogumadokunma!

|

Blogumadokunma! A Blogumadokunma!

Blogspot mahkeme kararı ile kapatıldı.  Bir kaç insanın  işlediği suç nedeniyle yaklaşık milyonlarca insan suçsuz yere cezalandırılmış durumda. Bu cümle size fazlasıyla tanıdık gelmiyor mu? Bu bir Türkiye gerçeğidir.

Ve burada nedir mesele?

İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin içerisinde maçların yayın haklarını alanlar Digiturk’ten daha fazla para ödemesine rağmen internetin kontrol edemeyeceği bölgelerine böyle çapsız saldırılar düzenlememesinden yola çıkıp malum şirketin insafsızlığını da masaya yatırabilirsiniz ama mesele bu değil. Özel şirketlerin amacı insanları mağdur etmek değil daha fazla para kazanmaktır. Bir gün daha fazla para kazanması için on milyonu aşkın kesim mağdur edilecekse de gözünün yaşına bakmaz, cezayı kestirir. Meselesi para kazanmak  ve insanların mağduriyet durumu aslında özel şirketi çok fazla ilgilendirmez. Bunu bilmiyor muydunuz yoksa? Bazen milyonlarca dolar kazanmak varoluş amacı değilmişcesine “Türk futboluna yaptığımız katkılar” diyerek bizi salak yerine koyan açıklamaları da mevcut olmuyor değil ve fakat mesele burada kararı aldırandan ziyade bu her yerde gördüğümüz  iki suçlu yakalamak adına binlerce masumu da suçlu yapan zihniyettir.

Türkiye’nin içeriğine bakmak gerekir.

Bu ülkede yıllardır ERGENEKON davası görülmektedir. 70 milyonun içerisinde bir kısım insan bir ihtimal ellerindeki gücü birleştirip bir darbe hazırlığı içerisindedir. Böyle bir eylemin kanıtı netleştirilmemesine rağmen diyebiliriz ki ihtimal her zaman mümkündür. Peki bugün ne  yapılıyor? Birbirlerini tanımayan, ilişkisi olmayan ve hatta yan yana gelse birbirlerini boğacak şekilde düşman olup da tamamen zıt ideolojilerde yer alan insanlar bir bir “aynı amaca hizmet etme” nedeniyle tutuklanıyor. Öyle ki sadece tutuklanan insanları yan yana getirseniz herhangi bir delile yer bırakmayacak ölçüde bir aradalığı mümkün olmayacağına kanaat getireceğiniz insanlardan bahsediyoruz. Öyle ki en azılı düşmanımdan daha fazla nefret ettiğim bilmemnesiz avukat bozuntularıyla her yazısını dört gözle beklediğim ve her kelamına aşık olduğum düşünce adamları bu saçmalığı protesto etmek için yan yana gelmek durumunda kaldı. Sonuç ise mahkemenin bir kısım suçlu adına bloglarda olduğu gibi yüzlercesini suçsuz yere cezalandırdığı gerçeğidir.

Almanya’da yedi yılı aşkın bir süredir yaşıyorum. Her hafta Bundesliga'yı seyrediyorum ve henüz daha seyircisiz maça denk gelmedim. Türkiye’de ise stada giden otuz bin insanın arasından sadece bir insan bir suç işliyor hakeme ya da oyuncuya bulunduğu yerden bir şeyleri atarak. Ya da bir kesim küfürlü tezahurat yapıyor.  Ne yapılıyor peki bizim ülkemizde? Evinde televizyon ekranlarından o maçı izleyen milyonlarca insan ve stadın içerisindeki binlercesi bir yana bugün eleştirilen yayıncı kuruluş ile beraber yüz yıllık kulüpler o azınlığın işlediği suç nedeniyle çok kolay bir şekilde suçlu-suçsuz demeden “toptan“cezalandırılıyor. Mesele bu toptan cezalandırılabilme gücüdür. Masumun üzerine bu kadar kolay gidebilme saçmalığıdır.

Bu ülkenin mahkemesi asıl şuçlunun peşinden gidilip yakalanması adına mücadeleden vazgeçirtiyor kolaya kaçan yargılarıyla. Suçlu bulunamıyor mu? O zaman hepsini cezalandır. Ülkenin yargı mantığı budur.

Bugün Blogspot.com’u milyonlarca insan mağdur olacak gerekçesi ile yasaklamayan bir mahkememiz olsaydı  eğer  zarar gören şirket hali hazırda Türkiye şubesi bulunan Google ile daha farklı bir iletişim yolunu arayıp suçu işleyenlere daha fazla baskı yapabilirdi. Başka açıdan Google Türkiye’nin bu ülkede şubesi vardır. Şirkete gerekli cezayı verdiğiniz takdirde bu konularda daha hassas da olabilirdi. Tribünlerdeki olaylara ceza verir iken o bölgeyi kontrol altına alması gereken kulüplere verilen para cezasını arttırarak suçu işleyenin üzerine gidilmesi için onları teşvik edebilirsiniz. Gerekirse bugün olduğu gibi bu uğurda gerekli yasanın çıkartılması için daha fazla mücadele verilmesine olanak da sağlanılabilir.

Bir iktidar partisi ve ona kısmen de olsa bağlı  fedarasyonu ve elbette onunla çıkar ilişkisine giren özel bir şirket. Gücü elinde bulunduranların işlerini zora sokan iki insan adına bütün bir halka yapılan eziyet. Belki de en kötüsü masumları canı istediği gibi cezalandıran bu sistem karşısında  sessiz kalan çoğunluk olsa gerek..

Blogumadokunma’nın içeriği suçu olmayana dokunmadır! İki tanesi için binlercesinin hayatını zindan etme, bunu gelenek haline getirme! Sen böyle kolay bir şekilde masumları cezalandırabildiğin ölçüde insanların suçluya ulaşması için gerekli çabayı vermesini engelliyorsun. Masumların canını acıtıyorsun. Bir suçlunun cezasını çekmesi gerektiği kadar masumun haksız yere cezalandırılmaması hakkıdır. Biraz vicdan biraz adalet..

Blogumadokunma.!