Çalışacağız

|

Çalışacağız A Çalışacağız

“Bir gün sabah vakti kapıyı çalsam,

Uykudan uyandırsam seni:

Ki, sisler daha kalkmamıştır Haliç ten.

Vapur düdükleri ötmektedir.

Etraf alacakaranlık,

Köprü açıktır henüz.

Bir gün sabah sabah kapıyı çalsam...”

Turgut Uyar

 

Çalında kapımız sabah sabah... Uyandık rüyaların yapıldığı maddeyi keşfetmiştik. Avuçlarımızdan taşarcasına taşıdık sokaklara o maddeyi. “Gözler”imizle kök attık toprağa, kuşatsın diye rüyalar karanlık gerçeğin çevresini, ruhumuzu bıraktık “cömert”çe…

Masalların cadılarından daha keskindi kötülüğü, tüfeği tutanın ve seri katil acımasızlığıyla direniyordu rüyalarımıza. Oysa bir dinlese sözlerimizi yeniden insan olacaktı…

Kırçıllandı karanfiller, güzelliğine bakamayan kasklı utansın diye..

Şehirler artık koca bir afet alanıydı. Toplandık savaşın kaybedenlerinin yüzüne bakmak için. Yenile yenile kazanıyorduk...

Bu akşam bu yazıyı yazarken Dikmen’de hala direniyor göstericiler. Ankara’nın ara sokakları kiraz mevsimine inat ihanet kokuyor. İktidar, halkını öldürüyor, işkence ediyor…

Seyretmek ne mümkün dostlar her alanı direnişe çevirecek gücümüz var. Ethem’in vurulduğu yerde yükselecek onun gülen heykeli. Başaracağız.

Dostlarım bu kıyamet zamanında her nerdeysek direnişe çevirmeliyiz orayı da. Hatırlamalıyız bizim için ödenen bedelleri. Yenikapı Tiyatrosu, 28-30 Haziran’da katılacağı Uşak-Eşme Festivalinde sergileyecek Taksim gezi parkından çıkan hayaletin sokak oyununu. Sadece Eşme ile kalmayacak elbette.

27-30 Haziran’da Urla Toprak Sahne Festivalinde, 5-7 Temmuzda Mordoğan Sokakta Tiyatro Festivalinde de oynayacak.

Taksim dayanışmasının ruhunu 3 Temmuz’da sahneleyeceği “Faşizmin korku vesefaleti” oyununun organizasyonu da taşıyacak. Avm ve sermayeye karşı küçük esnafla dayanışmak için bedelsiz 20 esnafa dağıttığı biletlerle yeni bir halk tiyatrosunu yaratma çabasına girecek.

“neden direniyoruz?” diyecek 14 Temmuz’da gerçekleştirdiği panelde. Her gün sokaklarda siyasi tutukluların bırakması için oyunlar sergileyecek. Bu daha başlangıç dostlar. Sabah çalındı kapımız.

Türkiye’nin biçimsel olarak en farklı festivallerinden biri olan Türkiye Tiyatro Buluşmasının 7.si 13-18 Ağustos’ta Dikili’de hayat bulacak. Memleket ve sanatın gündeminde olan ve yeniden gündem olacak pek çok şey birçok tiyatro insanının da katılımıyla tartışmaya açılacak.

Tüm tartışmalar kitaplaştırılarak kamuoyuna sunulacak. Buluşmaya herkes çadırını alıp gelebilir. Atölye, söyleşi ve oyunlarla çok güzel bir hafta geçirebilir. Katılım ve ayrıntı için; yedincibulusma@gmail.com adresinden bilgi isteyebilirsiniz. Önceki buluşmalarla ilgili olarak www.yenikapıtiyatrosu.com adresinden bilgi alabilirsiniz.

Son süreçte anladık ki ana akım medya çökmekte. Alternatif bir medya yaratmak mümkün. İnternet radyosu ve televizyonu hayata geçirilebilir bir netlikte örnekleriyle önümüzde. O zaman yeni bir medyanın birleşilerek nasıl yaratılacağı mutlaka konuşulmalı ve deneyimler bütünün güçlü bir yapıya evrilmeli süreç.

Çehov’un “üç kız kardeş” oyununda dediği gibi; “çalışacağız, çalışacağız, çalışcağız. Bizi çalışmak kurtarır ancak…”