Uçurtma havalandı

|

Rize Pazar’da açılan Uçurtma derneğinin açılışındta bir konuşma yapan Dernek Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Bayraktar, “Uçurtma Kültür-Sanat-Çevre ve Gençlik Derneği Pazar’da ve bölgede ihtiyaç duyulan fikri üretime katkı sunmak, sorunlara dikkat çekmek, çözüm yollarında emek harcamak için yan yana geldik. Derneğimiz kadınların ve gençlerin emeği ile bölgede önemli çalışmalara imza atacaktır” diye konuştu.
Karadeniz Bölgesi’nin ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun altını çizen Bayraktar, “Ekonomik sorunlardan, çevre kirliliğine kadar Karadeniz Bölgesi birçok sorunla boğuşuyor. Karşı karşıya olduğumuz bu sorunlar karşısında sesiz kalamayız. Gençler olarak bu sorunlar karşısında tarafız ve öyle olmaya devam edeceğiz. Uçurtma Derneği bizim sözümüz ve yüzümüz olacak” dedi.
Deniz Bayraktar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Uçurtma bugün havalandı. Şimdi rüzgara karşı koyarak daha yukarılara çıkacağız. Pazar’da ve Karadeniz’de gençlerin var olduğunu, onların da sözü olduğunu göstereceğiz. Bizim sözüm aynı zamanda bölgede yaşayan tüm yurttaşların sözü olacak. Bizim sesimiz dertlerimizin çözümü için çıkacak. Şimdi Uçurtmayı havada tutmak için çok çalışma zamanı.”
DENEYİMLER PAYLAŞILDI
Açılışta Pazar’da daha önce faaliyette bulunan dernek kurucuları da yer aldı. Otuz beş yıl önce faaliyette olan Kültür-Sanat Derneği Başkanı Mustafa Korkmaz’da konuşma yaptı. Korkmaz, “Pazar’da iyi, güzel ve doğruyu savunan kuşaklar her zaman var oldu. Yetmişli yılların ortalarında biz bu uğraşın içerisindeydik. Şimdi aynı yoldan giden genç arkadaşları görmek bizim için onur kaynağı oluyor” diye konuştu.
Korkmaz, “Yoz ve gerici kültürel dayatmaya, duyarsız bir kuşak yaratmaya karşı yapılan bu çalışma çok önemli. Uçurtma Derneği daha yükseklere çıkacak. Bu günler çok yakın” dedi.
UÇURTMA DERNEĞİ NASIL KURULDU?
Derneğin kuruluşu ile ilgili konuştuğumuz Yönetim Kurulu Üyesi Can Kurt, “Uçurtma bir biriktirme süreci” dedi. Can Kurt, “Uçurtma derneği önce bir yayın faaliyeti olarak başladı. Sözünü, ürettiklerini daha geniş kesimlere ulaştırmaya çalışan gençler olarak bir yayın çıkarmaya karar verdik. Eğitimde yaşanan sorunları, işsizliği, gençlerin gelecekten olan umutsuzluğunu aktarmak istedik. Dergimiz büyük ilgi göründe bunu daha kurumsal hale getirelim istedik. Dernek çalışmalarına başladık. Bugüne gelmemiz bir biriktirme sürecinin sonucudur.
Bugün geldiğimiz süreci sadece gençlerle tanımlamıyoruz. Başta bizim gibi sesleri çıkmayan bölge kadınları olmak üzere tüm mağdurlarla birlikte olacağız. Uçurtma bölgede her kesimin hayalinin gerçeğe dönüşeceği, emeğin saygı göreceği, sürekli üreten bir ev olacak. Herkesin kendinden bir şey katacağı, kolektif üretimin tadına varacağımız, dayatılan bireyciliğe karşı itirazımızı yaratacağımız pratikle göstereceğimiz evimizin kapıları herkese açık” diye konuştu.
SÖZ MÜZİĞİN
Açılışın ikinci bölümünde söz müziğin oldu. Gençler birbirinden güzel eserlerle açılışa coşku kattı.