Herkes için sinema!

|

İstanbul Film festivali başladı. İki hafta boyunca sinemayla yatıp sinemayla kalkacağız. Festival programında Arjantin’den Çin’e farklı coğrafyalardan 200’ü aşkın film sinemaseverlerin beğenisine sunuluyor. Kitapevlerinde de yeni sinema kitapları raflardaki yerini aldı. Bu hafta dört yeni sinema kitabı hazırlayan Birgün Genç’in eski hazırlayıcılarından Rıza Oylum ve Kemal Sivaslıoğlu ile sinema ve kitapları konuştuk.

»Sinema üzerine 4 yeni kitap çıkardınız, nasıl oldu bu iş?
Biz her şeyden önce sinema izleyicisiyiz. Farklı ülkelerde yapılan filmleri takip etmeye çabalıyoruz. Ancak ne yazık ki bizim gibi sinemayla ilgilenen, farklı ülke filmlerine ilgi duyanların yararlanacağı kaynakları bulmak çok kolay değil. Ya internetteki bilgilere güveneceğiz ya da 1500 sayfalık sinema tarihi kitaplarını edinmeliyiz. Bu da herkes için çok makul bir tercih değil.  Buradan hareketle film izlemeyi seven herkesin okuyabileceği, ülke sinemalarını anlatan cep kitapları hazırlamaya giriştik. Bir senedir çalışıyoruz. Sinemayla ilgilenenlerin temel bilgileri bulabilecekleri, yönetmenleri tanıtan, film seçkileri ve ülkelerin film festivallerini anlatan bir kaynak hazırladık. 
 
»Uzakdoğu, Rus, Latin Amerika ve Alman sineması kitapları hazırlamanızda belirli bir neden var mı?
Son dönemin çıkışta olan sinemalarını incelemeye çabaladık. Sözgelimi Latin Amerika ülkeleri uzun süren bir sessizlikten sonra önemli bir çıkış yakaladı. 90’ların ortasından sonra kıta ülkeleri kendi estetiklerini oluşturmayı başardı. Farklı renkleri ve gerçekçi kareleriyle övgüyü hak ediyorlardı.
Uzakdoğu ülkeleri de son dönemin en özgün filmlerine ev sahipliği yapıyor. Özellikle Güney Koreli sinemacılar son dönemde yaratıcı filmler yaptı.  Öyle ki Hollywood yapımcıları da artık Kore filmlerinin yeni uyarlamalarını yapar oldular. İhtiyar Delikanlı, 2046, Zaman, Yay ve Kan Arzusu gibi yaratıcı filmler hep aynı coğrafyadan çıktı.
Alman sineması ile ilgili de ülkemizde önemli bir kaynak eksiği vardı. Sinema tarihi kitaplarının içinde yer alan bölümler dışında derli toplu kaynak bulmak oldukça zordu. Bu eksiği gidermeye çabaladık.
Rus sinemasını da bu çalışmamıza kattık. Çünkü oldukça köklü bir sinema anlayışları var. Özellikle Sovyet döneminde yarattığı filmlerle her dönem izlenebilen filmler yaratabildiler. 

»Kitaplar nasıl karşılandı?
Kitaplar bu hafta dağıtıldı. Dağıtıldığı gibi yoğun bir ilgiyle karşılandı. Okurlar önemli bir eksiği doldurduğunu söylüyor.

»Başka kitaplar hazırlamayı düşünüyor musunuz?
Aslında bu sekiz kitaplık bir projeydi. Hazırlıkları devam eden dört kitap daha var. Becerebilirsek eylül-ekim aylarında diğerlerini de bitirmiş oluruz. Kitapların çok heybetli görünmemesi kolay hazırlandığı izlenimi vermesin. Çok film izleyip, farklı dillerde birçok kaynaktan faydalanıyoruz. Oldukça zaman alan bir iş…  

»Kitaplarda çeşitli listelerin yanında istatistik veriler de kullanmışsınız.  
Evet. Sözgelimi Küba’da düzenlenen Havana Film Festivali ve Çin’de düzenlenen Altın Horoz Film Festivali’nin En İyi Film ödülleri listesini yayınladık. Rus sinemasının da en çok izlenen filmlerini ve Cannes Film Festivali’nde ödül alan filmlerini yayınladık. Daha önce herhangi bir Türkçe kaynakta görememiştik.

»Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Günümüz İnternet çağında artık istediğimiz filmleri bulmak zor değil. Ancak hangi filmleri izleyeceğiz? Buna karar vermek zor. Hollywood sineması dışındaki sinemalar da ilgiyi hak ediyor. Farklı coğrafyaların filmlerinin keşfedilmesine aracı olabilirsek kendimizi şanslı sayarız. 

»Teşekkür ederiz.
Teşekkür bizden. BirGün Genç’i ilgiyle takip ediyoruz. Elinize sağlık.