Nidâ/Ahmet TELLİ

|

“Polisle çatışırken bitti galiba çocukluğum ve ilkgençliğim. Yoldaşlık günleriydi;
“Kardeşler!” diyordu içimizden biri “Dağın geyiği, dilin şiiri tanık olsun; anamızın ak sütü Tanık olsun ki haklıyız, kazanacağız!”
Barikat günleriydi. Yaralı bir kardeşi taşırken omzumda, cesaret diyordum
Sesimde tereddütsüz geziniyordu en delişmen tay Vahşi bir vadiden akıyorduk toynaklarımız kan içinde!
Alev bir nidâ idik ve arkadaşlık günleriydi”

EVEREST Yayınları’nın baskısıyla, Şubat 2010’da okuyucuyla buluşan kitap ustanın kalbinden bizlere ulaşan yepyeni şiirlerle dolu olmakla beraber 15. Altın Portakal Şiir Ödülü’ne layık görüldü. Altın Portakal Şiir Ödülü Jürisi ödülün gerekçesini şöyle anlattı: “Ödül, Ahmet Telli’ye ülkemizin yakın tarihinde yaşanan toplumsal ve bireysel acıları kendine özgü lirizmiyle işlemede gösterdiği başarıyı aynı tarihsel kesitte kaybolan, yitirilen, tükenmeye yüz tutan toplumsal, kültürel ve varoluşsal değerlerin talihsiz yazgısına duyduğu tepkiyi şiirsel biçimlere dönüştürürken de tekrarlayan, açıkça izlenebilir şahsi itirazını şefkat, merhamet ve süreklilik duygusunu yitirmemenin lirik yollarını ustalıkla kurgulayarak ortaya koyan ayrıksı şiiri dolayısıyla verilmiştir.”
Elbette kitabı yalnızca aldığı ödül üzerinden değerlendirmek büyük bir eksiklik yaratacaktır. Ahmet Telli her zamanki gibi ‘sessiz ve şiddetli’ bir kitap daha yazmış.
Bazılarımız için sözcükler en zayıf noktadır, usta mısralarına yeri geldiğinde öyle yumuşak hükmeder ki bizleri en zayıf noktamızdan vurur. Kitabı elinize aldığınız anda boğazınızda bir düğümlenme hissetmeye başlayabilirsiniz; korkmayın. O, ustanın her şiirinde hissedilesi bir haldir; kimi zaman yürekte bir coşkudur hissedilen kimi zaman da yalnızca dinginlik.
Aslında Ahmet Telli şiirlerinin geneli üzerinden yazılageldi bu yazı ancak Nîda için söylenebilecek en güzel ve en etkileyici şey ise; Nîda şiirinin belki de Erdal Eren ve Necdet Adalı düşünürken yazılmış olmasıdır.
Toplumcu şiirin en önemli isimlerinden olan Telli’nin şiirlerinin, ince ve ilk okumada anlaşılması çok da kolay olmayan bir dili vardır; bunda biraz da 80’ sonrası yaşadıklarının etkisi olabilir. Hemen her sayfasında derin duygular içine girilebilen, Ahmet Telli’nin ‘Nîda’ adlı son şiir kitabı, herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği bir çalışma...  
Nebahat K. Akalın