İܒde fakülteler arası geçiş yasağı yok(muş)

|

İstanbul Üniversitesi’nde hiçbir yasal dayanağı olmamasına rağmen fakülteler arası geçiş yasağı devam ediyor. Uygulamanın gerekçesini öğrenmek için İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne dilekçe sunan öğrencilere İÜ Yönetimi böyle bir uygulamanın olmadığını söyleyerek, antidemokratik uygulamalarını gözler önüne sermiş oldu. Yasağın gerekçesini yıllarca okulda çıkan ‘olayların’ önünü almak olarak açıklayan yönetim, yasakçı zihniyeti ile öğrencileri üniversite içerisinde haklarından ve sosyal aktivitelerden mahrum bırakmaya devam ediyor.
ÖĞRENCİLER NE DİYOR?
M. Emin Taşdemir (İÜ Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturgi): Fakülteler arası geçiş yasağı, şiddeti körükleme, özgürlükleri kısıtlama, sosyal aktiviteleri yok etme ve düşünce akışını engelleme gibi çok önemli sorunlar yaratmakta. Bu dünyanın hiçbir yerinde uygulanmayan saçma bir yasak.
Ece Yassıtepe (İÜ Fransız Dili ve Edebiyatı): Bir üniversitenin kendi üniversitesi içinde bütün haklardan yararlanamaması kadar kötü bir şey olamaz. Çünkü kütüphanesi, bahçesi ve eğitimiyle fakülteler ayrılsa da üniversite bir bütündür. İnsanların olay çıkaracağı düşüncesiyle araya duvarlar örme fikri yanlıştır.
Sercan Sinecan (İÜ Uluslar arası İlişkiler ve Siyaset Bilimi):  Fakülteler arası geçiş yasağı tamamen keyfi bir uygulama. Zaten yasal olarak böyle bir şey olmadığı halde yönetim ve ÖGB’lerin biz öğrencileri diğer fakültelere almaması bunun en büyük kanıtıdır. Bu uygulamanın asıl nedeni devrimci-demokrat ve ilerici öğrencileri yıldırmaktır.