Satır satır soruştur ama satırları soruşturma

|

Marmara Üniversitesi Felsefe ve Bilim Kulübü’nün 5 Ocak’ta Göztepe Kampüsü’nde düzenlemek istediği Öğrenci Forumu öncesi ve sonrasında ilginç olay ve uygulamalara gebe oldu. Yaklaşık 4,5 ay önce gerçekleştirilen forumun bugün BirGün Genç sayfasında olmasının sebebi, Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nün anlam verilemeyen uygulamalarından başka bir şey değil.
 Aslında her şey Felsefe ve Bilim Kulübü’nün 3 Ocak tarihinde etkinliğinin duyurusunu yapmak üzere Göztepe Kampüsü’nde masa açmasıyla başladı. Masanın açılmasıyla birlikte kendilerine ‘ülkücü gençlik’ adını veren birkaç kişinin masaya tacizleri başladı. Etkinliğin duyuru afişleri de okulun çeşitli bölgelerine asılmaya başlanmıştı ki ellerine satır almış topluluk afiş yapanlara saldırı girişiminde bulundu. Ancak bu saldırı girişimi sonuçsuz kaldı. Güvenlik kayıtlarında satırlı kişilerin net bir şekilde tespit edilmesine karşın aynı kişiler okula ellerini kollarını sallayarak girebilmiş ve ertesi gün, kulüp üyesi Duran B.’ye Teknik Eğitim Fakültesi içinde ve herkesin gözü önünde satırlarla sopalarla saldırabilme cesareti bularak yaraladı.
Üniversite yönetiminin daha ilk günden etkinliği iptal etme girişimlerine başlamış olması ve Öğrenci Forumu’nun Göztepe Kampüsü’nde yapılması halinde güvenliği sağlayamayacaklarını söylemeleri saldırının nereden cesaret bulduğunun göstergesi haline geldi. Yaşanan tüm olumsuzluklar üzerine forum 6 Ocak tarihinde Haydarpaşa kampüsünde yapıldı. Forum sonrası foruma katılan öğrenciler durumu protesto eden bir basın açıklaması yaptı.
Okul güvenliğini sağlamakla yükümlü olan güvenlik birimleri, basın açıklamasından itibaren adeta post değiştirerek basın açıklamasına katılan öğrencileri tespit etme uğraşına girdi. Kameraya alınan basın açıklaması, katılımcılarından 35 kişiye periyodik bir soruşturma dalgasıyla geri döndü.
Üniversite içinde yaşanan satırlı saldırı ve sonrasında mağdurlara dönük soruşturma dalgası öğrenciler tarafından baskı rejiminin ulaşacağı boyutların tahmin edilemeyeceği şeklinde yorumlandı.