Marmara’da faşist işgal kırılıyor

|

Basit bir internet araştırması ile Marmara Üniversitesi’nin yıllardan bu yana gerici-faşist bir abluka altında olduğu anlaşılabilir. Üniversitenin bilim üretmezken, yoğun bir şekilde ‘saldırı’ ürettiği gözükür. Kulüpler işlevsiz bırakılmış, sosyal hayat okul dışı ‘party’ ve ‘fest’lere sıkıştırılmıştır. Okul içi etkinlikler ise baskı ve bürokrasi sayesinde en aza indirgenmiştir. ÖTK’lar ise bazı yerler için (misal; İBB gençlik kolları) yatay geçiş şeklinde kariyer sıçrama tahtalarına dönmüş ve okul adına kararlarda ÖTK’da T’nin tekavül ettiği temsilcilik kendi cemaatinin dışına çıkmamış.
Marmara Üniversitesi’nin Bologna Sürecini (kısaca; üniversitelerin piyasaya, pazara açılıp ticarileşmesi süreci) en hızlı şekilde yaşayacağını söyleyen Gül’ü, rektör bu faşist ortamı kollamakta kararlı gözükse de, öğrencilerin buna göz yummayacağı geçen cuma günü ortaya çıktı. Faşist abluka, idare-güvenlik-faşist işbirliği her zaman olduğu gibi cuma günü kazanamadı. İstedikleri olmadı.
Nükleer karşıtı günler kapsamında cuma günü Bandista konseri başladıktan yarım saat sonra güvenlik tarafından toplanmalarına izin verilen faşist grup açık amfideki sahneye soda şişeleriyle saldırdı. Onların (faşist-idare ve güvenliğin) beklediği konserin son bulması yani iptal edilmesi ve seyircilerin yani öğrencilerin kaçışması idi. Ancak öyle olmadı.
Attıkları sodalar kimseye isabet etmedi, hatta kimseye değmedi bile; kimse kaçmadı öğrenciler aktif bir şekilde saldırgan faşistlere direndi. Saldırı püskürtüldü. Çevik normalde faşistlere barikat durmazken öğrencilerin direnişine maruz kalan faşistleri uzaklaştırmak için önlerine geçti.
2000’li yılların başından bu yana üniversitede ‘Faşizme ölüm; Tek yol devrim, Marmara Faşizme Mezar Olacak, Mahir-Hüseyin-Ulaş Kurtuluşa kadar Savaş’ sloganları yeniden, uzun bir süre atılmaya devam etti. Bandista konserine sahnede değil belki ama slogan atan gençlerle rektörlüğe kadar ‘haydi barikata’ şarkısı eşliğinde yürüye yürüye devam ettirdi. Bu Ocak ayında da satırlı saldırıya karşı Üniversiteliler tepkisiz kalmamış, 3 gün boyunca 2 kampüste kitlesel yürüyüşler gerçekleştürmişti.
Görünüşe bakılırsa Marmara ‘Güzel Günler Görecek’. Buradan da “Özgürlük Sözcümüz Bandista’ya Bin Selam”
Marmara Üniversitesi Öğrencileri