Biri Edebiyat’ı gözetliyor

|

ATACAN AK - ERHAN AYGUL - EVREN KIZILAĞAÇ

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin önüne 6 ay önce yerleştirilen kameraların sayıca artması hem akademisyenlerin hem de öğrencilerin tepkisini çekti. Kampüste bulunan kameraların çoğu, 'kurtarılmış bölge' diye anılan Edebiyat Fakültesi’nde bulunuyor. Fen Fakültesi, MÖTBE, Su Ürünleri Fakültesi, BİLTEM, Bornova KYK ve Öğrenci Çarşısı'nda toplam 22 kamera faal durumdayken, sadece Edebiyat Fakültesi’nin payına düşen kamera sayısı 21'e ulaştı.
Ege Üniversitesi’nin 270 dönümden oluşan kampüs alanında yaklaşık 90 kamera var.  Bu da her 3 dönümlük araziye 1 kameranın düşmesi anlamına geliyor. Fakat  sadece  1 dönümlük arazi üzerine kurulu olan Edebiyat Fakültesi’ndeki 21 kamera, kampüsteki bütün mobese kameralarının yaklaşık olarak yüzde 25'ine yakın bir sayıyı ifade ediyor. Edebiyat Fakültesi'nde  1 dönüme 21 kamera düşerken, kampüs içindeki diğer bölümlerde dönüm başına düşen kamera sayısı sadece 4. Bu durumda Edebiyat Fakültesi'nde dönüm başına yerleştirilen kamera sayısı,  diğer bölümlerdeki dönüm başına düşen kameralardan tam beş katı daha fazla.

ÖĞRENCİLER RAHATSIZ
Edebiyat Fakültesi öğrencilerinden Mustafa Berkan Yetiş, 6 Kasım YÖK protestosu sırasında polisin öğrencilere karşı uyguladığı şiddeti hatırlatarak, "Edebiyat Fakültesi'ndeki kameralar, bu olaydan sonra yerleştirildi" dedi. Kameraların Rektörlük tarafından 'hırsızlık' bahanesiyle kurulduğunu belirten Yetiş, "Tabii ki bu kadar fazla kameranın Edebiyat Fakültesi’ne yerleştirilmesi son derece manidardır" diye konuştu. Edebiyat Fakültesi öğrencisi Sercan Tahtalı ise, “Bu kameraların amacı Edebiyat önünde yoğunlaşmış muhalif öğrenci gruplarını gözetlemekten başka bir şey değil; güvenlik amirleri, polis şefleri üniversitelere bildik devlet politikaları ile sözümona bir huzur getirmek istiyor” diye konuştu.

MOBESE EDİ BESE!
Edebiyat Fakültesi'ndeki 21 kameranın yanısıra kampüste mobese kameralarının yoğunlaştığı başka bölümler de var. Öğrencilere, "Mobese edi bese (yeter)" dedirten kameraların dağılımı şöyle: Bornova Metro yakınında bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 9, Bilgisayar Mühendisliği önünde 8, Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nun önünde  4, İlaç Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin önünde ise 5 kamera bulunuyor. Diş Hekimliği Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu , Merkez Kütüphane ve spor salonlarının önünde ise toplam 16 kamera var. Üniversitenin Mevlana Mahallesi kapısında 2, İnşaat Mühendisliğinde sadece 3 kamera bulunuyor.  Emel Akın Meslek Yüksek Okulu, KOSGEB, Tıp Fakültesi , Gıda Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mühendislik Fakültesi önünde ise hiç kamera yok.